SCRISORI DIN GERULIA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Victor Galaxie

In jos

Victor Galaxie Empty Victor Galaxie

Mesaj  Admin Mar Sept 16, 2014 11:54 am


Scris de Tia Şerbănescu

După ce a reușit performanța, unică în analele învățământului, de a lăsa copiii din cl I și II fără manuale, premierul a reușit să-și descrie și incompetența printr-o singură frază: „nu știu să mai existe vreun copil de clasa întâi care nu știe să lucreze pe calculator sau n-are telefon cu internet”. Omul ăsta chiar nu știe multe! De copiii de la țară care n-au nici lumină în casă, știe ceva? Dar de zecile de mii de copii care abandonează școala anual pentru că n-au posibilități, o fi aflat? Adică le dă cornul și laptele fiindcă n-au ce mânca dar au telefon cu internet? Ponta pare de pe altă planetă. Intuindu-i structura extraterestră, baronul de Prahova, PCJ Mircea Cosma i-a închinat o poezie care începe cu: „Victor, o galaxie română-n devenire” și se încheie cu „el reînalț-o țară a vechilor români”. A celor din feudalism. Strașnic! Cum Cosma e urmărit penal pentru corupție, se vede că durerea l-a făcut poet: e și el din galaxia Miron Cosma - Mircea Cosma pe care Marinela și Victor i-au aruncat în lirism. Și deputatul PSD Stanciu Zisu, cel care cerea ”să dăm foc țării”, județ cu județ, a ajuns la piromanie tot din motive personale: are 70 de terenuri și 12 case și se temea că-l calcă mascații de la DNA. Așa că s-a demascat singur. De anul nou școlar, galaxia Victor a împărțit microbuze pentru elevi dând personal cheile (la tv) – numai că în prima zi elevii au rămas și fără microbuze fiindcă acestea îl așteptau pe Ponta să le dea cheile. Probabil că multe microbuze vor apărea numai la tv căci bună parte din primării n-au bani pentru șoferi și benzină. Cât despre ministrul Remus Pricopie care a înlocuit celebra lupoaică din legenda lui Romulus și Remus cu o vulpe ce-i găsea în cuib, acesta a înlocuit rapid și manualele cu „fișe” recomandând învățătorilor să predea după ele. Și totuși Avocatul Poporului n-a reacționat la OUG prin care Remus fiul vulpii din cuib face varză legea Educației. Nici Ciorbea nu stă bine cu cititul: n-a parcurs nici OUG cu migrația primarilor. Are unele rețineri – 12.000 euro pe lună rată la Bancă pentru un împrumut de 1,5 mil euro - așa că nu-și permite să-l supere pe Victor Galaxie. Având în vedere că „Ponta gafează zilnic”, dl. Lăzăroiu a zis că „Geoană are mai multe șanse la președinție decât Ponta” fiindcă gafează mai rar. N-are destule ocazii. Când prinde câte-o apariție la tv demonstrează însă că galaxia prostănacilor e întreagă: „e o lege a fizicii, când ești mare, ești tare, când ești pe plecare, nu te mai ascultă nimeni”. Asta-i fizica lui Mazăre care i-a certat (și umilit) pe școlarii mai grăsuți: „eu sunt cel mai tare fiindcă fac sport și n-am burtă, altfel nu se mai uită domnișoarele la tine”. Se uită DNA Kovesi.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 2563
Data de înscriere : 03/02/2013

https://scrisoridingerulia.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum