SCRISORI DIN GERULIA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Furios, azi domnul SOV va picta VACUTA MOV

In jos

Furios, azi domnul SOV va picta VACUTA MOV Empty Furios, azi domnul SOV va picta VACUTA MOV

Mesaj  Admin Joi Apr 09, 2015 8:43 pm

http://gerula.wblog.ro/2015/04/10/furios-azi-domnul-sov-va-picta-vacuta-mov/
Trei evenimente majore s-au petrecut de la ultima mea postare pe blog:
1. raportul facut de Iohannis la o suta de zile de la preluarea mandatului;
2. iesirea lui Basescu de la B1TV;
3. anuntul facut de Ponta cu scaderea TVA la alimente.

Le-am enumerat cronologic, nu in ordinea importantei lor.

Iohannis mi-a confirmat parerea proasta pe care am avut-o inca de la inceput despre el; cu acel aer de primadona ofuscata a iesit sa ne spuna ca in tot acest timp a turnat fundatia viitoarei sale infaptuiri. Obosit de acest act de comunicare fara obiect, a luat-o pe doamna Iohannis de brat si s-a retras sa se odihneasca vreo doua saptamani in Madeira. In felul acesta, pana la finele acestui an, va termina intreaga infaptuire a unei sanatoase dezamagiri nationale; pana atunci, veti vedea ca, pe fond, singura deosebire intre el si Basescu o reprezinta logoreea celui din urma. In rest, aceeasi tafna, aceeasi rautate si aceeasi dorinta de a avea si de a exercita puterea doar pentru placerea personala.

In timp ce Iohannis se odihneste, Ponta zburda in inimile si buzunarele romanilor; le da cu o mana si le ia cu cealalta. Reducerea TVA la alimente, o manevra de alba-neagra, menita sa acopere noile impozite si taxe cuprinse in viitorul Cod fiscal promovat de guvern. Impactul acestor noi impozite si taxe este devastator pentru bugetul personal al fiecaruia dintre voi. Ceea ce veti economisi la alimente veti cheltui cu asupra de masura pe utilitati, pe impozite pe locuinte, terenuri si consum exagerat de lapte praf (chestia cu laptele praf a fost o gluma). O critica aplicata asupra acestui Cod fiscal o voi face abia in postarea de saptamana viitoare, si nu acum, pentru a nu va strica definitiv Pastele.

Revenind la Ponta si zburdalniciile lui, este clar ca la ora actuala este singurul actor politic care conteaza. A reusit sa treaca in mod miraculos peste pierderea alegerilor si sa ramana atat premier, cat si presedintele PSD-ului. Imediat dupa alegeri, impreuna cu sponsorul si, se pare, seful lui, Ghita, s-a dus in Dubai. Scopul nu era acela de a-si linge ranile, ci de a-si asigura sumele imense de bani pe care le avea sub diverse nume in conturile din Dubai.

Sume provenite intr-un fel sau altul DIN BANII statului roman, ori din licitatiile trucate in favoarea lui Ghita, ori din santajele asupra diversilor oameni de afaceri, ori din traficul de influenta facilitat de legaturile exagerat de stranse dintre el si Ghita.

Odata banii securizati, cei doi se intorc in tara, mimeaza o rupere a relatiilor si dau impresia ca nimic nu-i mai leaga. In acest mod, Ponta incearca sa acrediteze ideea potrivit careia cea mai importanta vulnerabilitate a sa – Ghita – a disparut. In tot acest timp, treaba i-a fost facuta in mod involuntar de DNA si Iohannis.

Iohannis a numit-o pe Alina Gorghiu sefa PNL, o domnisoara draguta si atat (sa ma ierte domnul Bogdan Olteanu), iar DNA-ul a continuat seria terifianta de arestari a tuturor liderilor importanti atat din PSD, cat si din noul PNL. Asa se face ca Ponta a ramas si va ramane premier pana cand DNA-ul va decide ca a sosit momentul sa-l aresteze pe Ghita, iar acesta sa-l toarne, fara niciun fel de scrupul, pe Ponta.

In acel moment, Ponta va ramane si fara guvern, si fara partid; altfel, cu toti liderii PNL arestati, cu toti liderii PSD arestati, cu un Iohannis imbatat de propria lui devenire si fara vreo idee politica sau economica, Ponta va domni linistit si dupa anul 2016.

Arestarea lui Ghita pare pentru moment imposibila din cauza lui Coldea, a fricii acestuia ca Ghita nu se va limita la a-l turna doar pe Ponta, ci si pe el. Mi-e greu totusi sa cred ca Laura Codruta Kovesi va mai putea multa vreme sa reziste presiunilor probelor care atesta furtul unor uriase sume de bani de catre Ghita si acolitii acestuia. Sunt multi subalterni care stiu si multi altii care ii vor locul. Nu cred ca doamna Kovesi isi va risca intreaga credibilitate pentru unul ca Ghita.

Al treilea personaj de care ne-am izbit in perioada aceasta este Traian Basescu, un Basescu terorizat de spectrul inchisorii. Va amintiti ca saptamana trecuta Udrea a amenintat din arest cu dezvaluiri explozive pentru aceasta saptamana. In locul acestor dezvaluiri, ne-am trezit luni seara cu Basescu pe postul B1TV, intr-un interviu greu de calificat, intr-un interviu devastator atat pentru el, cat si pentru cei care au crezut in el. Initial, scopul acestei iesiri a fost sa-i arate Elenei Udrea ca nu mai are nicio influenta asupra lui Coldea, Kovesi, Livia Stanciu si, drept urmare, sa nu mai ameninte ca proasta cu dezvaluiri, ca nu mai are cum sa scape.

Evident, palavragiul din el nu s-a limitat doar la Rusia, la Moldova si la sus-amintitul mesaj si a inceput in mod halucinant sa faca dezvaluiri dupa dezvaluiri. Ma voi opri la cea mai grava dintre ele, la faptul ca sunt nenumarati procurori si judecatori, ofiteri acoperiti ai SRI. Asa ceva am dreptul sa spun eu sau oricare dintre voi, dar in niciun caz un fost presedinte de tara, o asemenea recunoastere oficiala produce pagube imense in randul magistratilor si al procurorilor romani, lezeaza credibilitatea SRI-ului (nu era de ajuns un Coldea acolo, a mai trebuit sa aflati si faptul ca intreaga institutie opereaza in afara normelor legale), face praf efortul si curajul celor din DNA, iar orice act de condamnare a instantelor va fi pus in mod justificat la indoiala. Prin aceasta confirmare, Basescu se comporta ca un animal incoltit, care nu mai are nimic de pierdut si este hotarat sa toarne tot ce stie, doar pentru a-si scapa pielea. Acest lucru, venind din partea unui „Niro” care plangea zilnic in arest, a unui Cocos sfasiat intre iubirea de fiu si iubirea pe care se pare ca inca i-o mai poarta Elenei Udrea, este daca nu acceptabil, macar explicabil, dar, venind din partea unui fost presedinte, este dezgustator.

Acest tortionar, care timp de 10 ani a distrus destinul unei intregi natiuni, a impins oameni la sinucidere, a decretat ca Romania nu este un stat social, deci fiecare cu branza ma-sii, care a distrus orice urma de coeziune sociala, care si-a bagat si si-a torturat dusmanii in puscarii, care a generat si a patronat cea mai avansata retea de crima organizata din Romania, aceasta canalie tremura luni seara ca o piftie ranceda.

Tremura din cauza whisky-ului, a urii si a spaimei.

Sa aveti un Paste Fericit!
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 2563
Data de înscriere : 03/02/2013

https://scrisoridingerulia.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum