SCRISORI DIN GERULIA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Mesaje cu drag & oua in cofrag

In jos

Mesaje cu drag & oua in cofrag Empty Mesaje cu drag & oua in cofrag

Mesaj  Admin Dum Oct 05, 2014 10:05 am

Chiar din prima zi a campaniei electorale, din SUA a venit un mesaj dur din partea dnei Victoria Nuland: liderii din centrul Europei protejează corupția, inclusiv în Parlament, încurajează naționalismul astfel că „în întreaga regiune cancerul regresului democratic și corupția sunt îngrijorătoare”. Deși se putea recunoaște cu ușurință în fraza cu Parlamentul care apără corupți, Ponta a aruncat, ca de obicei, pisica peste gard: „dna Nuland s-a referit la Ungaria”. Adică l-a confundat pe Victor cu Viktor. Doar nu e prima dată când Bucureștiul e confundat cu Budapesta. Să spui așa ceva când ai ditamai ancheta Microsoft pe cap arată o fugă de realitate periculoasă: s-ar putea să nimerească sub roțile ei. Imediat, președintele a ieșit să-i traducă mesajul: „include și România” și-i transmite ”să nu se ascundă sub plapuma art.5 al NATO în timp ce-și șubrezește instituțiile”. Respectiv, nu așteptați să vă apere NATO când corupția voastră deschide porțile în fața inamicului. Dl. Băsescu a avizat urmăririea penală a 5 foști miniștri Microsoft precizând că „în acest moment ei n-au nicio calitate, sunt egali cu Ponta” și rămâne de văzut dacă ei și Ponta vor dobândi alte calități mai târziu. Anchetă all inclusive. Inclusiv Ponta. Dl. Băsescu a declarat că denunțătorii din dosar „sunt numai români”. Ponta a replicat: „dl. Băsescu nu mai are informații serioase”. În subtext: gata, i le-am luat, serviciile sunt deja la mine. Aproape simultan, șeful SRI, dl. Maior (nașul său) a anunțat că va demisiona după alegeri. Și șeful SIE, dl. Meleșcanu, a demisionat și candidează din motive obscure. Dacă încep să fugă și alți șefi de instituții din calea lui Ponta demisionând pe rupte sau intrând val-vârtej în subordinea sa, o să avem nu un „cancer a regresului democratic” ci o metastază. Tăriceanu a și declarat ritos: „Senatul nu primește ordine și dispoziții de la alte instituții”. Face ce vrea. Tăriceanu a făcut însă dezvăluiri interesante: „Băsescu a fost finanțat de Elena Udrea”. Poftim! N-ai fi crezut că dl. Băsescu e un bărbat plătit de femei. Așteptăm probe. Dna Udrea, al cărei fost Cocoș s-a înfruptat din belșug din Microsoft (cot la cot cu mafia lui Năstase), s-a lepădat repede de trecut: „întrebați-l pe fostul meu soț, el se ocupa cu afacerile, eu m-am ocupat exclusiv de politică, de-aia ne-am și despărțit”. Și banii i-au împărțit. Pândind momentul când Iohannis nu era acasă, premierul s-a dus să-l atace la Sibiu: ”E un oraș frumos, n-am înțeles de ce vrea Iohannis să plece de aici, familia soției mele e de aici și ei n-ar fi plecat niciodată”. Alo, domnul cu unirea! Aterizați puțin. Familia soției e deja la București iar soția e chiar la Bruxelles. Și nimeni n-a înțeles de ce.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 2564
Data de înscriere : 03/02/2013

https://scrisoridingerulia.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum