SCRISORI DIN GERULIA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cea mai reușită campanie din această toamnă electorală aparține DNA care cucerește trofeu după trofeu: Microsoft, Loteria, Lukoil și Aristotel Căncescu, PCJ Brașov.....

In jos

Cea mai reușită campanie din această toamnă electorală aparține DNA care cucerește trofeu după trofeu: Microsoft, Loteria, Lukoil și Aristotel Căncescu, PCJ Brașov..... Empty Cea mai reușită campanie din această toamnă electorală aparține DNA care cucerește trofeu după trofeu: Microsoft, Loteria, Lukoil și Aristotel Căncescu, PCJ Brașov.....

Mesaj  Admin Mar Oct 07, 2014 10:59 am

Cea mai reușită campanie din această toamnă electorală aparține DNA care cucerește trofeu după trofeu: Microsoft, Loteria, Lukoil și Aristotel Căncescu, PCJ Brașov. Toate sunt titluri de mare șlem cu istorie lungă și pagube substanțiale. Loteria, de pildă, a dat contracte către firma grecească Intralot încă din '93 și le-a tot reînnoit din zece în zece ani. În PSD au început, ca și Microsoft, în PSD s-au terminat dar au traversat ca o autostradă toate guvernele aflate pe traseu. Dacă avem și noi autostrăzi pe undeva, atunci sunt ale corupției și evaziunii fiscale care au brăzdat cu maximă viteză țara în lung și-n lat. Dar ca Aristotel de bogat alt om pe lume nu-i. PCJ de 14 ani, liberalul Căncescu s-a înnegrit în funcție: în 2000 avea părul alb, frumos, iar acum, sărmanul, e negru corb. Aristotel a fost reținut pentru un delict clasic: atribuirea unor contracte (cu dedicație) umflate cu 1000%. La intrarea în DNA, Aristotel a acuzat presiuni politice. Asta e filozofia tuturor vinovaților. Aflând că Lukoil e pusă sub sechestru din pricina unei evaziuni fiscale de proporții rusești, Ponta a sărit asupra procurorului de caz având grijă să rostească preventiv cuvinte mieroase ca „fără a interfera în justiție” și „procurorul e suveran” - după care i s-a adresat suveranului: sire, trebuie să avem grijă, sunt 3500 de angajați, firma nu fuge cu conductele și cu rafinăria, aveți grijă, sunt interese ecpnomice, sper în înțelepciunea suveranității voastre, da, am zis în străinătate că nu accept corupția dar mă refeream exclusiv la opoziție, știți cum e Occidentul, te face să minți. Spre seară, la A3, candidatul Ponta l-a definit pe Dan Voiculescu drept „un om care n-a cedat în războiul cu Băsescu”. Frumos, nu? Adică de-aia a pățit-o Felix, din motive politice, nu fiindcă era plin de corupție. La câte semnale proaste dă Ponta ar trebui să-l voteze numai corupții: „pe cine susțin eu e treaba mea” a zis primarul Oprescu. Treaba lui după cum miroase de departe e chiar Ponta. După cinci zile fără apă caldă în jumătate de București, primarul a ieșit la bălmăjeală: „legi tâmpite, contracte dubioase, Elcen e rău, datorii istorice, management defectuos”. Întrebat dacă acuză un sabotaj (cum sugera), Oprescu a răspuns clar: „doamnă, a vorbi astăzi despre sabotaj sau șantaj e ușor de a face speculații”. Concluzii cam la fel de inspirate a tras și Ponta: „e norocos cel care va veni premier după mine”. Cin' să fie norocosul? Indicii: prost să fii, noroc să ai. Ghinionist deși îndeplinea cu brio prima condiție, Gigi Becali le-a cerut judecătorilor să-l elibereze mai repede din închisoare: „dacă ies fac dragoste, nu infracțiuni”. Înțeleaptă opțiune. Numai că nu le împiedică pe celelalte.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 2563
Data de înscriere : 03/02/2013

https://scrisoridingerulia.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum