SCRISORI DIN GERULIA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

La ceasul Învierii, sa dam jos România de pe cruce!

In jos

La ceasul Învierii, sa dam jos România de pe cruce! Empty La ceasul Învierii, sa dam jos România de pe cruce!

Mesaj  VIO_ANA Dum Apr 12, 2015 10:01 pm

http://www.clipa.com/a13164-La-ceasul-206-nvierii-sa-dam-jos-Rom226-nia-de-pe-cruce.aspx
Ion Maldarescu  
La ceasul Învierii, sa dam jos România de pe cruce! 5089
La sfarsitul sangeroasei mascarade decembriste a inceput „sfertul de veac al patimilor” si crucificarea Romaniei. C.P.U.N.-stii, deputatii, senatorii, sefii de stat, premierii, guvernantii, clasa politica si escrocii-jefuitori au transformat Romania suverana in colonie, au rastignit-o pe cruce, au vandut strainilor economia, bogatiile si pamantul tarii. Dupa un presedinte patriot, prin agresiune, prin intoxicarea poporului cu informatii false, prin manipularea tastelor calculatoarelor programate dupa softuri straine, la carma Tarii s-au catarat slujitorii intereselor altora, marionete care au adus prejudicii imense Neamului Romanesc, saracindu-l, inlantuindu-l cu „libertati” false si crucificandu-l. Fabricile si intreprinderile „ceausiste” au fost distruse si vandute la pret de fier vechi, iar salariatii au fost aruncati pe drumuri. Pentru a-si intretine familiile, milioane de romani au fost „deportati” ca mana de lucru ieftina, ca cetateni europeni de categoria a doua, intr-un Occident ostil. Nu este pentru prima data cand Zeul Marte isi zdrangane armele, iar omenirea se afla in pragul razboiului potentatilor planetei, ce se cred „dumnezei”. tara aflata sub ocupatie militara, pusa in fata faptului implinit de catre iresponsabilii conducatori postdecembristi, risca sa fie transformata in teren de lupta si poligon, iar romanii, tinte vii. Numai intelepciunea si calmul ne vor putea permite sa ramanem intregi, strecurandu-ne printre cele doua mari puteri contemporane: Scylla si Caribda.

Am fost si suntem un „Neam parasit la rascrucea furtunilor care bat aici din veac in veac si vor bate totdeauna in aceste locuri de ispititor belsug si de trecere a ostilor... Apti pentru cea mai inalta civilizatie si siliti de a trai de la o bejenie la alta. Oricare altii s-ar fi risipit in lume... Noi am ramas. Cu sabia in mana de straja la toate zarile, iar, cand s-a frant o clipa, ca sa se lege din nou, tainic, otelul, am intins brutalitatii arma subtire a inteligentei noastre”. (Nicolae Iorga 1940). Dar pentru a putea rosti vorbele marelui savant pana la capat, si pentru ca „Istoria neamului romanesc n-a fost decat o lunga, necontenita, halucinanta hemoragie. Ne-am alcatuit intr-un uragan si am crescut intre vifore. Popor de frontiera, luptam si muream pentru toti”. (Mircea Eliade) - asa suntem si astazi! - a sosit vremea ca Poporul Roman sa-si recapete locul pe care-l merita!

Romania are nevoie de un Iorga, de un Antonescu si de ce nu, de diplomatia lui Ceausescu, pe care, la timpul lui, l-au curtat mai marii planetei.
Acum, la ceasul Invierii, sa dam jos Romania de pe cruce!
Doar astfel vom putea incheia zicerea istoricului: „si, iata, suntem tot acasa!”.

Tuturor, un Pasti cu bucurii, impliniri si liniste sufleteasca!
VIO_ANA
VIO_ANA

Mesaje : 135
Data de înscriere : 01/06/2013

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum