SCRISORI DIN GERULIA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

ALINA GORGHIU CONFUNDĂ POLITICA CU AMANTLÂCUL

In jos

ALINA GORGHIU CONFUNDĂ POLITICA CU AMANTLÂCUL Empty ALINA GORGHIU CONFUNDĂ POLITICA CU AMANTLÂCUL

Mesaj  MIHAI BELTECHI Sam Ian 24, 2015 12:32 pm

Nostalgică după perioada când bătea din picior în fața lui Bogdan Olteau sau a lui Mihai Voicu, Alina Gorghiu dă ultimatum Guvernului:într-o săptămână să organizeze alegeri parțiale în toate circumscripțiile care au depășit termenul legal de 90 de zile, după vacantarea funcțiilor publice alese. Dar când PNL era în USL, ce să vezi, termenul de 90 zile nu a contat. După ce ni l-au băgat pe gât pe plagiatorul Ponta ca prim-ministru și Gorghiu călărea televiziunile explicând că USL e cel mai bun proiect iar Băsescu e cel mai prost, acum poartă stindardul democrației?Aseară, domnișoara de aproape 37 de ani, Alina Gorghiu declara într-o conferință de presă „Sănătatea democrației din România este legată de faptul că în mod repetat Partidul Social Democrat a refuzat să organizeze alegerile parțiale în mai multe localități din țară. Lucrurile acestea ni se par a fi de o gravitate excepțională. Fac asemenea afirmații pentru că sunt 26 de mandate de primari vacante, șase mandate vacante de parlamentari, trei mandate vacante de președinți de consilii județene și de două consilii locale dizolvate. Practic, în acest moment Guvernul se află în situația de încălca legea din România. A expirat acel termen de 90 de zile, termen în care era obligat să elaboreze suportul normativ în baza căruia să organizeze aceste alegeri. Premierul ce credeți că a făcut ieri? Mi-a propus să negociez. Mi-a propus să mă consult cu el pe subiectul alegerilor parțiale. Nici nu pot să îi dau un răspuns pe această temă deoarece cred că legea nu poate fi negociată nici măcar cu premierul Ponta. Cred că o dispoziție legală obligatorie trebuie să fie obligatorie și pentru președinte, și pentru premier, și pentru opoziție, și pentru orice cetățean din România".
Se simte pe cai mari după alegerile prezidențiale, nu-i așa? Doar să nu și-o ia în cap, că PNL nu e Klaus Iohannis! Și să nu pățească și ea ca Udrea că nu e mare diferență între ele: amândouă propulsate de bărbați în funcții publice și amândouă absolvente de drept la particulară.
MIHAI BELTECHI
MIHAI BELTECHI

Mesaje : 136
Data de înscriere : 22/08/2014

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum