SCRISORI DIN GERULIA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Alarmă de gradul zero: SENATUL NU SE LASĂ ÎNCĂLECAT DE GODZILA FĂRĂ FRUNTE (DAR CU TUPEU) KÖVESI!

In jos

Alarmă de gradul zero: SENATUL NU SE LASĂ ÎNCĂLECAT DE GODZILA FĂRĂ FRUNTE (DAR CU TUPEU) KÖVESI! Empty Alarmă de gradul zero: SENATUL NU SE LASĂ ÎNCĂLECAT DE GODZILA FĂRĂ FRUNTE (DAR CU TUPEU) KÖVESI!

Mesaj  VIO_ANA Vin Apr 17, 2015 11:18 am

Asist, de cîteva săptămîni, la un spectacol grotesc: o huidumă dezgustătoare, fostă nevastă de ungur spion, plină de bube carabulice în cap, tot se sforţează să încalece Senatul. Pînă acum, i-a încălecat pe Florian Coldea, Marius Iacob şi pe alţii, care poate că mai văzuseră femei, dar în nici un caz nu dăduseră piept cu o maimuţă-gigant. Ce face această obscură procuroare din Sibiu, odraslă a unui judecător penal din Mediaş? Şi-a pus în capul fără frunte să devină – vorba lui Ion Cristoiu – cel mai puternic om din România. Ca ce chestie? Ce calităţi are? Ea are doar cantităţi (ciolane, şunci), dar nu şi calităţi. Aţi observat cum vorbeşte? Cu prunele alea ardeleneşti în guriţa de Bollywood (,,trăbă”, în loc de ,,trebuie”), ea pretinde că e stăpîna adevărului absolut şi că armata aia de procurori bugetivori face curăţenie în societatea românească. Asta, după ce au dormit în cizme, sau au stat la masă cu interlopii. Întîmplarea face că am cunoscut un colaborator foarte apropiat al tovarăşei Codruţa (ce Pădurice o avea ea între picioare), care se laudă că, în fiecare zi, ia masa cu ea, în sediul DNA – cineva care sperie lumea cu calităţile de general procuror, fabricîndu-şi o biografie şi o identitate falsă: Marius Ionescu, cînd, în realitate, el e fostul miliţian Max Şprinc, cu vilă în Pipera. Dacă acest individ şperţar şi răzbunător e mîna dreaptă a Mumei Pădurii, atunci DNA-ul ăsta trebuie desfiinţat. Şantajul pe care îl face Kövesi împotriva întregii societăţi româneşti o va duce direct la puşcărie. Şmecheria e de un primitivism îngrozitor. Aaa, vă opuneţi pedepsirii şi arestării corupţilor? Sînteţi duşmanii Poporului, ai Statului de Drept, ai Uniunii Europene! Imediat, îi ţin isonul fripturiştii din presă, mai ales cei de la B1TV şi ,,Evenimentul zilei” (apropo, pe ăştia cine îi mai plăteşte, dacă Elena Udrea e la pîrnaie?). Total străină de realităţile româneşti, hop şi Ambasada acefală (fără cap, adică fără ambasador) a SUA. Şi uite aşa se rostogoleşte bulgărele minciunii, care se face avalanşa terorii! Fiindcă, e clar, ţara e terorizată de o bandă care pretinde că e curată ca lacrima şi trimite la ghilotină sute de persoane. Selectiv, fireşte – alţii sînt făcuţi scăpaţi, şi mă gîndesc la sponsorii şi ciumeţii lui Slănină Vodă, Vasile Blaga, Adriean Videanu, Radu Berceanu, Michael Schmidt, Monica Macovei, Dinu Pescariu ş.a. Aici se rupe filmul! Poate să se dea Femela Alpha din ,,Cartea Junglei”, cu curul de pămînt, de dimineaţa pînă seara – n-o crede nimeni. Ea face dreptate pe ţopăite. Unde o fi învăţat găleata asta de hormoni acest gen de Justiţie? Dacă e Codrul frate cu românul – Codruţa e soră cu puţa (n-am găsit altă rimă). Ţara e condusă de nişte provinciali rudimentari şi cu multe afte penale în gură, cei mai mulţi fiind alogeni: Klaus Iohannis, L.C. Kövesi, M.R. Ungureanu, Vasile Blaga, Livia Stanciu, Alina Gorghiu, Florian Coldea ş.a. Asta e tot ce poate oferi provincia? Înainte vreme, din bogatul izvor al mediului rural au venit la Bucureşti oameni ca Ion şi Ionel I.C. Brătianu, M. Eminescu, Titu Maiorescu, Nicolae Iorga, Octavian Goga, Ion Antonescu, Iuliu Maniu, Corneliu Zelea Codreanu. Erau şi bucureşteni get-beget, nu-i vorbă, precum Delavrancea – dar aveau o înaltă calitate morală. Acum, provincia îşi defulează mizeriile din canaluri şi şanţuri, făcîndu-se stăpînă pe Capitala României. E un punct de vedere care ar trebui să ne preocupe: complexul provincialului faţă de Metropolă. Cei mai mulţi ,,judeţeni” sînt plini de obrăznicie şi se dau mari. Bunăoară, acest F. Coldea care, după spusele unui martor ocular, se instala, ca un jupîn tejghetar, în biroul amantei sale, Kövesi, punîndu-şi picioarele pe masă (?!). Asta i-a plăcut lui în filmele americane. Apropo, cine i-o fi citit scrisul de pe ecran?Sînt, încă, sub impresia unor titluri din presa de azi-dimineaţă. Priviţi acest generic de pagina 1, din ,,România liberă”: ,,Război total Senat – DNA pe Cazul Şova”. Alt titlu, în ,,Transilvania Expres”: ,,Scandal între DNA şi Senat”. Şi tot aşa. Ca istoric, eu le reamintesc, tuturor, că Senatul e o instituţie a Romei antice, însemnînd ,,Sfatul bătrînilor” (de aici şi ,,senectute”). În România, el datează de pe vremea lui Alexandru Ioan Cuza. Pe cînd acest DNA e un rahat în ploaie. Făcut, la beţie, de Monica Macovei. E şi Departament, şi Naţional (?!), şi Anticorupţie. Mi se Anti-rupe mie de zdrăngănelele pe care şi le-a pus. Nu aşa se face. Nu cu duba, nu cu sirenele, nu cu cătuşele. Oare toţi aceşti procurori şi uneltele lor (un aparat umflat, de sute, poate mii de oameni) trăiesc numai din salarii? Haida-de! Cum de s-a muşamalizat denunţul făcut de Bercea Mondialul, care a zis că i-a dat şpagă Laurei Codruţa Kövesi, prin şofer, 200.000 de euro? Acelaşi purcoi de bani ar fi primit şi Livia Stanciu. După logica DNA, cele două ar fi trebuit priponite imediat. Cît de sifilitici pot fi ştabii artificialei instituţii să dea porunci primei instituţii în Stat, care e Camera Superioară a Parlamentului? Ei dau somaţii, avertismente, ultimatumuri. Unde se mai petrece aşa ceva? Nu pricep lacheii din presă că e încălcată, grav, separaţia Puterilor în Stat? În mod concret, DNA ţine de Puterea executivă – iar Senatul reprezintă Puterea legislativă. Cum îşi permit piticii trimişi la furat de Albă ca Slănina să dea ordine Senatului? Ţara poate trăi, bine mersi, fără apendicele cotrocean DNA – dar fără Parlament nu poate. Eu prevăd că va veni o vreme, foarte curînd, cînd toţi complexaţii care au făcut pe zmeii şi au ţinut, în stare de şoc, această ţară atîta timp, vor plăti, cu vîrf şi îndesat. Îl felicit, încă o dată, pe Tăriceanu. Bravo, grecule! Nu ceda! Apără prestigiul Senatului, pe care n-are voie nici un troglodit, la adăpostul anonimatului, să-l mitralieze. Nu mă pronunţ pe fond – dacă X sau Y e vinovat – dar nici nu pot să fiu de acord cu umilirea unui senator, plimbat în cătuşe, doar-doar torţionarii vor smulge, ulterior, ceva mărturii. Asta nu e Justiţie, tanti Kövesi, e Prostituţie. Care poate că merge acolo, pe Podul Minciunii din Sibiu, sau pe linia de centură, dar nu într-o capitală europeană. Dacă vrei să te bage lumea în seamă, atunci ia redeschide matale Dosarele traficului internaţional de copii, făcut de prietenul sibian King Kong Klaus şi de ştrengăriţa cu dinţi de porţelan, Carmencita. Îţi dă mîna? Nu. Încă nu. Dacă o să-ţi vină bine, ai să-l trădezi şi pe-ăsta, aşa cum l-ai trădat pe prostul ăla de Băsescu. Am scris aceste rînduri ca fost vicepreşedinte al Senatului României, care a reprezentat ţara, cu cinste, în importante misiuni peste hotare: Vatican, Berlin, Sankt-Petersburg, Moscova, Rabat, Muntenegru ş.a. Cine vrea ,,război total” cu Senatul, va trebui să mă învingă, mai întîi, pe mine.

CORNELIU VADIM TUDOR

16 aprilie 2015
VIO_ANA
VIO_ANA

Mesaje : 135
Data de înscriere : 01/06/2013

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum