SCRISORI DIN GERULIA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

TURCESCU : Cine e CANDIDATUL UNIC al dreptei ?

In jos

TURCESCU : Cine e CANDIDATUL UNIC al dreptei ? Empty TURCESCU : Cine e CANDIDATUL UNIC al dreptei ?

Mesaj  Admin Mier Sept 03, 2014 5:31 am

După ce zilele trecute scria pe blog un articol care încingea internetul aruncând pe masă tema candidatului unic al dreptei, jurnalistul Robert Turcescu revine cu detalii pe pagina sa de Facebook, unde a postat mai multe comentarii în care sugerează și cine ar putea fi respectivul candidat unic.

Turcescu afirmă că în două-trei săptămâni ar putea avea loc o nouă retragere spectaculoasă din cursa prezidențială.

„Că mi-am adus aminte… Când a decis să renunțe la candidatura la prezidentiale, Crin Antonescu a fost catalogat de colegii liberali (Hașotti și alții) drept “bărbat de stat”. Elena Udrea, dupa renunțarea lui Cristian Diaconescu la cursa prezidențială l-a etichetat la fel, “bărbat de stat”… Eu zic că în două-trei săptămâni ne lămurim cine va fi al treilea (zic bine “al treilea” sau…?)”, scrie Turcescu, dând de înțeles că „al treilea” ar putea fi de fapt o „a treia”.

Iar cea de-a treia retragere poate fi a Elenei Udrea, care să-și anunțe susținerea pentru Monica Macovei, după cum rezultă dintr-un „mesaj de la o sursă bună”, pe care Turcescu îl publică de asemenea pe Facebook:

udrea-macoveiUn mesaj de la o sursă bună: „fix asa e strategia – Băse-Udrea descarcă “pasivul” moștenirii, Macovei preia activul și merge mai departe…”

Robert Turcescu își provoacă interlocutorii întrebându-i ce cred despre varianta Macovei.

Dacă Monica Macovei adună numărul de voturi necesare pentru înscrierea în cursa prezidențială, Ponta se va îneca cu floricele…”, este estimarea lui Turcescu.

Acesta lansează și o provocare pentru jurnalistul Dan Tăpălagă, de la Hotnews, cel care a reluat într-un editorial apărut marți teza „blatului” dintre președintele Traian Băsescu și premierul Victor Ponta. În provocarea pe care o lansează, Turcescu induce din nou ideea că Macovei va fi cea susținută de președintele Băsescu în final.

tapalagaO provocare pentru Dan Tăpălagă: și dacă “blatul” Băsescu- Ponta de care scrii e alimentat subtil chiar de Băsescu în anumite medii, tocmai pentru a crește șansele Monicăi Macovei? Știi tu, o parte din electoratul dezamăgit de opțiunea Președintelui pentru Udrea se îndreaptă către Macovei, o altă parte, dezamagită de un posibil blat Băsescu-Ponta se îndreaptă tot spre Macovei dupa ce înghițise cu greu varianta Udrea, dar o făcuse, de dragul Președintelui, pedeliștii dezamăgiți de variantele Iohannis și Udrea votează tot cu Macovei, până și pesediștii care n-au mai încăput în camarila lui Ponta votează tot cu Macovei măcar, așa, de-ai dreaq, să se răzbune… E prea sofisticat? A, și mai știu și mulți inși care n-au mai mers la vot de mulți ani și care spuneau ca au făcut-o la europarlamentare pentru Macovei. Poate îi fac favorul ăsta și la prezidențiale, nu? Pâna și tu, cred, Dan Tăpălagă, o vei vota pe Monica Macovei, right? Întrebarea e dacă reușește să adune semnăturile, dar ne lămurim rapid!”, scrie Robert Turcescu.

Distribuie pe:
Facebook147Twitter4GooglePinterest
DESPRE AUTOR: SERGIU BIDILA


ARTICOLE SIMILARE

10 RESPONSES TO TURCESCU REVINE CU „UN MESAJ DE LA O SURSĂ BUNĂ”.CINE E CANDIDATUL UNIC AL DREPTEI

bc
3 septembrie 2014 la 14:10
Basescu juca “sporturile” astea pe vremea cand ceilalti erau la gradinita politicii… Cum credeti ca se retrage marinarul din scena politicii fara sa le-o mai traga pentru ultima oara??? Una asa sa-l tina minte!!! Ultima scena a piesei o coace Base cu siguranta de mult timp. “Bunicutul cu 3 nepoti” e un fel de “pisica blanda” Si mama ce o sa-i mai zgaraie!!! Sunt 100 la 100 ca finalul o sa ne faca sa ne scoatem palaria in fata lui. Malefic e putin spus…. are omul un talent rar, a fost facut pentru politica romaneasca cu jocuri de culise. Multi ani nu o sa mai apara altul ca el, va garantez!

Răspunde
Daniela Zamfir
3 septembrie 2014 la 14:23
Pai daca e asa greu pentru Monica Macovei sa stringa semnaturile pentru a intra in competitie , cum va stringe ea 50,1 % voturi ? Cum il va face ea pe Ponta sa se inece cu floricele ? Ajutindu-l sa cistige alegerile ? Asta este cea mai trasnita stire data via Turcescu : Elena este -nu este urita de votanti , dar Monica este detestata visceral de majoritatea celor ce ocupa dregatorii, de alesii tarii de la centru si din provinciile tarii care ,,isi au votantii de partea lor . La fiecare aparitie a ei acesti oameni nu aud decit zormait de catuse!!!


bc
Nu aduna semnaturile pentru ca inca nu are in spate logistica necesara….unde sa semnezi? Cate echipe aduna si unde….? Stati sa apara “sustinerea” pomenita si se vor umple orasele cu formulare pentru adeziuni. Eu vroiam sa semnez pentru Cristian Diaconescu si nu am gasit unde…. Cand se vor misca organizatiile de partid cu adevarat… o sa ma impiedic de chioscuri sau tineri cu formularul in mana. Udrea are prea multe categorii impotriva! Antenistii, femeile batrane care nu au avut “norocul” ei in viata, femeile urate, misoginii, etc!


adry
3 septembrie 2014 la 14:26
Pai ba deștepților, daca are sustinere si din dreapta si din stânga si din centru, sus si jos, de ce ar avea o problemă in a strange semnături? Stati strâmb si judecati drept! Singura surpriza la care ma mai astept este întoarcerea lui Anto’ … restul e can-can!


misu
Nu retragerea Elenei Udrea in favoarea Monicai Macovei va face diferenta, ci retragerea lui Klaus Iohannis in favoarea Monicai Macovei. In opinia mea cuplul castigator pentru Romania este Monica Macovei presedinte( cu sprijin SUA ) si Klaus Iohannis prim ministru (cu sprijin din Germania ).
Noul Mao-Victor Viorel Ponta si gasca lui de politruci comunisti trebuie data jos ,cu cat mai repede, cu atat mai bine.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 2564
Data de înscriere : 03/02/2013

https://scrisoridingerulia.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum