SCRISORI DIN GERULIA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

MANICHIURĂ cu BARDA CĂLĂULUI

2 participanți

In jos

 MANICHIURĂ cu BARDA CĂLĂULUI   Empty MANICHIURĂ cu BARDA CĂLĂULUI

Mesaj  Admin Joi Aug 28, 2014 10:01 am

MANICHIURĂ cu BARDA CĂLĂULUI

 MANICHIURĂ cu BARDA CĂLĂULUI   10626596_1532022683697822_4163987983103747553_n


Ultima editare efectuata de catre Admin in Sam Aug 30, 2014 12:57 am, editata de 2 ori
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 2564
Data de înscriere : 03/02/2013

https://scrisoridingerulia.forumgratuit.ro

Sus In jos

 MANICHIURĂ cu BARDA CĂLĂULUI   Empty Dragnea – de la Bulă la Lukaşenko

Mesaj  Admin Joi Aug 28, 2014 10:05 am

Admin a scris:
 MANICHIURĂ cu BARDA CĂLĂULUI   10635912_1527578214142269_4995733162152694456_n

Dragnea – de la Bulă la Lukaşenko

Ordonanţa asta cu dreptul primarului de a alege traseismul arată şi altceva decât gâlceavă politică:

În primul rând, e un barometru al puterii baronilor din PSD. La fel ca în majoritatea partidelor, oricât s-ar screme unii lideri naţionali să pară europeni, în teritoriu tot trocul medieval e la putere. Şi dacă nu mă crezi, încearcă să-ţi aduci aminte de vreun director – de şcoală, de spital, de pomi fructiferi, na – care să nu fi fost numit politic.

Or, chestiunea a evoluat: baronilor nu le mai ajung pâinea şi cuţitul deconcentratelor, acum vor la guvernare. Şi asta nu pentru politici publice, ci pentru dosarele pe care le au la DNA-ul central: cred că Duicu de Mehedinţi înţelege mai bine.

În al doilea rând, e de chibzuit la comunicatul Ambasadei SUA. În mod curent, oficialii europeni dispun(eau) de pârghii şi ai noştri aleşi, mârâind, acceptau că nu pot să iasă din contextul unor valori euro-atlantice.

Însă în momentul de faţă nici măcar poziţia Statelor Unite nu mai e luată în considerare – miza alegerilor din toamnă e extremă: ea ţine şi de libertatea personală a unora, dar şi de oportunităţile uriaşe de îmbogăţire – o să auzim despre modelul ăsta rusesc.

Faptul că Liviu Dragnea a ţinut conferinţa de presă spune încă ceva:

ori că Victor Ponta vrea să se “protejeze” vizavi de şmecheria cu traseismul, (după ce tot de la Ponta aflam în 10 iunie 2013: “Vom vota împotriva traseismului în noua Constituţie”), ori că premierul e sufocat chiar de teritoriul pe care nu-l mai poate controla – şi semnalul l-a dat Radu Mazăre de la Constanţa.

De aici, un alt semnal: că Liviu Dragnea a preluat masa de manevră – cu care îi poate pune la punct atât pe Ponta la o adică, cât şi pe cei de la Ambasada SUA. Dragnea nu are nicio obligaţie faţă de oficialii euro-atlantici, e cunoscut ca alunecos, nu e deci şocant să-l vezi pe baronul de Teleorman dezbrăcat de scrupule.

Însă: dacă baronetul a avut curajul să ducă o ordonanţă de urgenţă mai presus de o lege organică, imaginaţi-vă ce va fi la vot. Va fi pe viaţă şi pe moarte, nu o să-i intereseze niciun context intern sau extern, n-o să conteze că la câteva sute de kilometri bubuie tancurile sau că suntem în recesiunea cea mai adâncă din Uniune. Nu cred că şoferii de autocare vor sta ascunşi în tufişuri, ba mă gândesc şi la săracii gropari care vor mâna morţii către secţia de votare.

Nici pe timpul lui Năstase n-a fost aşa: existau presiuni, se făceau măgării, ţi se părea uneori că se gată ţara – dar nu eram în halul ăsta. Nici pe vremea lui Văcăroiu, Ciorbea, Boc – cine vrei tu. Diferenţa e esenţială, aproape istorică: ceea ce înainte era grupare penală astăzi devine program de guvernare,ce era înainte Bulă azi e Lukaşenko: şi baronii toleraţi azi prin teritorii mâine-or spune că de fapt România e cea tolerată pe moşia lor.

CITEȘTE ALTE OPINII DE SABIN GHERMAN clik pe link , mai jos :
http://www.voceatransilvaniei.ro/opinie-de-sabin-gherman-liviu-dragnea-de-la-bula-la-lukasenko/
DUIOS ANESTEZIA TRECEA. DE CE VREAU EU UN PREŞEDINTE CĂRPĂNOS

IARĂ VIN DOMNII DE LA BUCUREŞTI SĂ APERE ARDEALUL DE ARDELENI?

DREAPTA ARE DOUĂ MÂINI STÂNGI SAU CUM SE ÎNTÂLNEȘTE UDREA CU PREȘEDINTELE NORVEGIEI

ROMÂNIA ÎN RECESIUNE: ÎNAINTE ERA DOAR AUSTERITATE, CRIZA ÎNCEPE ABIA ACUM

DESPRE CRAVATA CU ÎNFLORITURI A DOMNULUI IOHANNIS

MĂI VOICULEŞTILOR, ANII VOŞTRI DE PUŞCĂRIE SUNT ANII NOŞTRI DE LIBERTATE!

ROMÂNIA. DESPRE NEGRUL SPECIAL DIN CERUL GURII NOASTRE

CITEȘTE TOATE ȘTIRILE DIN CLUJ

RECOMANDARE
O ŢARĂ ÎNFLORITOARE VA DISPĂREA DE PE TERRA

 Citește articolul
CITESTE SI: UN NOU BIR PENTRU ROMÂNI: TAXA PE CENTRALA DE APARTAMENT
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 2564
Data de înscriere : 03/02/2013

https://scrisoridingerulia.forumgratuit.ro

Sus In jos

 MANICHIURĂ cu BARDA CĂLĂULUI   Empty Dragă Liviu Dragnea, suntem șogori, așa că am următoarea pretenție de la tine:

Mesaj  ce e val ca valul trece Joi Aug 28, 2014 11:41 pm

MANICHIURĂ CU BARDA CĂLĂULUI
Admin a scris:
 MANICHIURĂ cu BARDA CĂLĂULUI   10635912_1527578214142269_4995733162152694456_n

Dragă Liviu Dragnea, suntem șogori, așa că am următoarea pretenție de la tine:

În primul rând, dar și în al doilea, eu sunt șogor cu Liviu Dragnea, așa cum ați bănuit deja citind titlul. Nu e ușor. E o responsabilitate mare. Din partea mea, mai ales. Trebuie să țin cont de anumite chestii. Nu sunt paranoic, nu cred că știe toată lumea, nu mă obsedează modul în care sunt privit de anonimi pe stradă, dar cel puțin o persoană e la curent (ea), și asta e suficient. Pentru că, dacă știe cineva, ar putea ști mai mulți. La urma urmei, e o chestie de minim respect față de tine însuți. Când fuți aceeași femeie cu Liviu Dragnea nu poți să apari așa pe stradă, îmbrăcat oricum, nebărbierit și neîngrijit. E ca și când ți-ai permite tu, un căcat de om dintr-o țară bananieră, să dai o muie Monicăi Lewinski, Orientului Mijlociu sau unei pseudoscriitoare românce contemporane care nu trebuie numită pentru că oricum se va autosesiza când va citi acest text. Nu poți să fii șogor cu Liviu Dragnea fără să fii un om bun, ba chiar aș spune că nu poți fi șogor cu Dragnea dacă nu ești un om ireproșabil, de succes și respectat în comunitate.

Mi-am însușit toate aceste chestii. Fac duș zilnic. Mă spăl în urechi și între degetele de la picioare la cel mult două zile. Mă dau cu deodorant nou când simt că ăla vechi se duce. Salut vecinii când ies din casă, folosesc apă de gură și de obicei nu am păr pe coaie. Chestii de bază, poate, dar important de bifat și de precizat.

Eu cred că mi-am îndeplinit partea mea de înșogorire. Dar Dragnea? Eu cred că Liviu Dragnea nu respectă termenii.

Da, știu, se împotrivește Americii la Antena 3 și pare că se spală înainte să se îmbrace, dar e de ajuns?

Nu.

Pentru că are mustața aia hidoasă.

Du-te-n pula mea, șogore, Liviule, Dragneo, coae, nebunule…! Tu vorbești serios cu mustața aia? Deci tot restul feței bărbierit perfect, tuns la linie și costum la dungă, ochii ăia albaștri (cred) și amantele alea superbe, iar tu ai mustață stufoasă? Unde te crezi, în anii ’70? Ești hipiot? Ești nebun? Ești Clark Gable? Ești Frida Kahlo? Ești gigolo pe 5 lei? Ești șofer? Dacă răspunsul la toate aceste întrebări e ”nu”, rade-ți în pula mea părul ăla de sub nas!

Uite, ia exemplu de la Adi Ursu:
 MANICHIURĂ cu BARDA CĂLĂULUI   Adi-ursu-300x225
Adi Ursu e un penis prea gros vârât de oamenii de la garderobă într-un costum prea slim fit. Cea mai jegoasă apariție TV, de departe. L-ați văzut la emisiuni? Săracul slinos cu tren superior ce seamănă a pulă grasă vârâtă într-un brâu mult prea strâmt! Tare milă-mi mai e de el. Pe cele trei cefe care i se adună deasupra gulerului se citește sforțarea și chinul. Ochii exoftalmici se evidențiază în susul apretului semeț al ținutei. Și, mai ales, e chel. Nu doar pe cap și în cap, ci pe față și probabil pe tot corpul, inclusiv interfesier. Sau cel puțin așa pare. Adrian Ursu e un jeg ambulant, dar chiar și așa se respectă suficient de mult încât să nu aibă mustață.

Iar eu nu sunt șogor cu Adi Ursu, Liviule, asta voiam să-ți spun! Că să fiu șogor cu Ursu ar însemna chiar să fi făcut dragoste cu Oana Stancu sau să-l fi lins în cur pe Voiculescu și, deci, să mă sinucid. Mă consider mult mai presus de-atât, totuși. Pentru că sunt, totuși, șogor cu tine. Iar șogorii au un cod al onoarei! Nu mă mai face să mă simt prost! Nu mă face să recurg la măsuri drastice, să-mi torn furadan în vin alb (în loc de Borsec) sau să mă sui pe vreo macara! Te rog, rade-ți mizeria aia de sub nări! Când o vei face, voi șterge acest text, și vom fi din nou șogori discreți.


lol! lol! lol! lol!
ce e val ca valul trece
ce e val ca valul trece

Mesaje : 67
Data de înscriere : 21/05/2013

Sus In jos

 MANICHIURĂ cu BARDA CĂLĂULUI   Empty Re: MANICHIURĂ cu BARDA CĂLĂULUI

Mesaj  Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum