SCRISORI DIN GERULIA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

SUPERB : Să vă flotă-n gură!

In jos

SUPERB : Să vă flotă-n gură! Empty SUPERB : Să vă flotă-n gură!

Mesaj  Admin Dum Noi 09, 2014 5:35 am

Să vă flotă-n gură!
http://opencube.ro/sa-va-flota-n-gura/
M-am gândit îndelung dacă să scriu articolul acesta sau nu. Ieri am fost la primul protest din viaţa mea. Nu m-am dus să militez pentru Roşia Montană. N-am fost nici când ieşea lumea pe stradă cu pancarte ca să salveze câinii vagabonzi. N-am fost nici când mulţimea urla că Băsescu e trădător şi USL ne va salva. Sunt genul de om care s-ar duce la un concert Samael doar dacă s-ar ţine aici, în Oradea; genul ăla de om comod.
Dar am fost ieri în centrul oraşului cu încă vreo 300 de oameni. Am fost mai mulţi tineri şi vreo 10-20 de pensionari. Am văzut femei cu handicap pe-acolo, m-am întâlnit cu prieteni care veniseră cu copiii în braţe. M-am întâlnit cu foşti colegi de redacţie, am văzut profesori pe-acolo. S-a scandat ”Lăsaţi-i să voteze!” şi ”Jos Ponta!”.
Dar postul ăsta nu e despre Klaus, alegeri, votul de săptămâna viitoare. Nu e nici măcar despre Ponta. Postul ăsta e despre români şi despre cum merită ei un dictator.
Cei care mă citiţi aici pe opencube ştiţi care e poziţia mea faţă de neamul nostru românesc. Scriu ”nostru” ca să înţeleagă cititorul rătăcit că nu-s nici german, nici ungur. Nu privesc de undeva din afară. Din păcate. Pentru că mi-aş dori să fiu ungur sau ucrainean sau parte dintr-o minoritate. Ăia măcar au coloană vertebrală şi sunt uniţi. În Oradea ungurii au barurile lor, concertele lor, se înţeleg din priviri şi acţionează ca un tot unitar. Românii în schimb sunt ca şi curcile fără cap.
M-am umplut de scârbă în săptămânile astea. Şi nu din cauza Antenelor care fac propagandă PSD şi dezinformează. Nici măcar din cauza lui Ponta care minte la un nivel pe care nici Iliescu nu l-a atins. M-au scârbit românii.
De când a ajuns Băsescu la putere, PSD a făcut campanie împotriva lui. Non-stop. Mugeau ziarele şi televiziunile, se vorbea despre tiranie. Acum doi ani şi ceva PSD anunţa cu mare tam-tam că face casă comună cu PNL. Lua naştere USL din chestia asta iar românii s-au înfierbântat. ”Îl dăm jos!” se scanda. A apărut noţiunea de ”băsist”. Am urmărit stupefiat cum oameni cu carte au ignorat total faptul că mai bine de jumătate din USL era a PSD-ului, aceşti neo-comunişti care dezinformau constant şi aveau apucături de extremă stângă. Prieteni din copilărie îmi scriau pe Facebook că USL e ceva temporar, că va schimba ţara, că tot ce contează acum e să fie dat jos Băsescu.
Iar eu, naiv, încercam să le explic. Că e absurd să te faci frate cu Dracul ca să-l dai jos pe balaur. Că nu Băsescu e răul cel mai mare ci PSD. Mi se arunca aia cu ”a vândut flota”. Motivul ăla al flotei îmi era pasat ori de câte ori Ponta făcea o măgărie. S-a dus Ponta la Bruxelles făcându-ne de ruşine în faţa UE? Da – dar Băsescu vânduse flota. A plagiat Ponta teza lui de doctorat? Da – dar Băsescu ne-a vândut flota. Face Ponta declaraţii deplasate? Da – frate – DAR FLOTA, înţelegi?
I-am urmărit pe Antonescu şi Ponta ţinându-se de mână pe scenă, flancaţi din dreapta de Becali şi alte somităţi ale subculturii româneşti. Se ducea o luptă aprigă în acele zile iar scopul era înlăturarea regimului Băsescu. Nici măcar unul din prietenii mei citiţi nu-şi punea întrebarea cine îi va lua locul de va fi dat jos şi dacă nu cumva preţul înlăturării lui va fi mai mare. Şi ori de câte ori deschideam subiectul, Băsescu ne vânduse flota.
Băsescu ne-a vândut flota şi când PSD a furat CFR. Băsescu a vândut flota şi când Mang şi-a dat demisia după trei zile, fiind prins că a plagiat. Dacă Ponta ar fi sodomizat copii în direct, din platourile Antenei 3, problema stringentă a ţării ar fi fost tot flota aceea.
Fast forward în zilele noastre. Nu mai aud nimic de flotă. Băsiştii au dispărut. Pot să spun acum ”Muie Ponta” fără să mă acuze prietenii că sunt băsist. Cu două excepţii, toţi foştii USL-işti care acum doi ani umpleau Facebook-ul de poze amuzante cu Băsescu s-au dat la fund. Nu-i mai văd scriind, nu-i mai văd militând. Şi-i cunosc – ştiu că nu votează PSD. Îmi place să cred că le e jenă. Ca să testez teoria asta, le mai scriu din când în când: Psst. Hei. Cum de nu? Răspunsurile variază: am copii, nu pot, n-am cum, lucrez, sunt scârbit, fie ce-o fi, asta e, lasă-mă cu de-astea, hai sictir, voi merge la vot, urâte lucruri face Ponta, hai la o cafea, muie. Nimic despre flotă. Nimic despre tiran. Nimic despre Băsescu, USL, despre cum urmau ei să salveze ţara alături de Victor.
Unul dintre ei mă chema alaltăieri la protest. Să scandăm împotriva lui Ponta, comunistul, jegul. Acum doi ani nu mai ştia cum să-l pupe-n cur şi mă ciondăneam cu el pe Facebook încercând să-i explic că USL e 65% seceră şi ciocan. Şi vine ziua protestului care urma să aibă loc la ora 16:00, şi-l sun pe om la 14:00 şi nu ridică. Îl sun la 15:00 şi telefonul rulează în gol. Îl sun de la proteste cu gândul să-i spun că dacă tot m-a invitat, era frumos să apară şi el pe-acolo. Mi-a răspuns seara târziu, după ce mulţimea se disipase. Avea o voce somnoroasă – se tocmai trezise din somnul de frumuseţe. Au fost proteste, ăh? A fost lume? Cam câţi aţi fost? Şi ce s-a scandat?
O mică parte din mine chiar speră să câştige Ponta. Pentru că ţara asta are nevoie de un nou dictator. Ceva ca pe vremuri. Pentru că Ponta n-ar fi ajuns acum unde e fără USL. Fără oameni dedicaţi ca cel de mai sus care ştiu când şi pentru ce luptă.
În 2012 le spuneam prietenilor USL-işti cum alianţa aia e sortită eşecului. Cum e scârbos ca un partid de dreapta să se fută-n cur cu unul de stânga. Că PSD are majoritate în guvern şi că de cum nu va mai avea nevoie de Antonescu îl va face cu ou şi cu oţet. Mi se explica tacticos că asta e o strategie abilă, că e un duşman comun acolo, că te faci frate cu dracul până treci marea. Crin e inteligent, nu se lasă el păcălit cu una cu două. E ceva temporar, înţelegi? În plus, uite – flota. Le spuneam că eu n-aş putea alege ceva ce implică PSD, fie ea alianţă sau nu. Încercam să le aduc aminte cum stăteam îngroziţi în faţa televizorului în timp ce minerii căpăceau studenţi prin Bucureşti, sperând cumva să nu vină şi pe la Oradea. Le spuneam cum Iliescu l-a graţiat pe Cozma în ultima lui zi de mandat, cum FSN îl făcea pe Raţiu ”bufon cu papion”, cum se scanda pe străzi ”moarte intelectualilor”. Şi toţi prietenii mei citiţi dădeau gânditori din cap şi-mi aminteau de flotă. ”Ţie-ţi place ce face Băsescu?!” mă întrebau. Şi-i întrebam ”mai exact CE FACE?”
”Păi.. ne-a vândut flota bă! Tiranul!”
Am avut grijă în zilele acelea să le spun tuturor că, dacă PSD câştigă alegerile peste doi ani, le va fi dor de Băsescu. Am fost făcut ”băsist”, câţiva mi-au dat unfriend pe Facebook, unii doar au ameninţat că o vor face. Şi-n tot acel timp Antonescu îl ridica în slăvi pe Ponta, Ponta pe Becali, Becali pe Vadim, Vadim pe unguri. Toată lumea era prietenă cu toată lumea. Se organizau proteste iar mulţimea era alcătuită în proporţie de 40% din anti-băsişti, 30% din militanţi pentru Roşia Montană, 10% din prieteni ai câinilor vagabonzi şi 20% curioşi. Îi arătam cu degetul şi subliniam absurdul şi-i întrebam pe militanţii USL dacă lor nu le pute ceva în toată treaba asta.
Dragii mei… Victor nu ajungea unde e acum fără voi. Fără validarea voastră. Pentru că Moldova şi Oltenia se uitau în 2012 la Antena 3 şi nu vedeau pancartele cu Roşia Montană şi tricourile cu ”Jos Băsescu”. Vă vedeau pe voi militând pentru Ponta. Vedeau că până şi dreapta politică susţine PSD.
E linişte pe Facebook în tabăra foştilor USL-işti. Vreo doi-trei din ei urlă zilnic câte un ”Muie Ponta” şi postează imagini cu Klaus, dar grosul, aşa – vreo 95% dintre ei, tac. Îşi văd de familie. Dau check-in prin baruri. Într-o zi nu m-am răbdat şi i-am scris unuia că ”Bă, văd că #muieponta, dar în 2012 era bun”. M-a făcut ”băsist”, mai în glumă, mai în serios. Acum, când Băsescu mai are o lună de mandat. Go figure.
Ceva din mine vrea să iasă Ponta. Pentru că vreau să-i văd pe USL-iştii lui 2012 duşi cu forţa la manifestaţii şi congrese de partid. Iar când voi avea copii şi mă vor întreba ”Dar tati, de ce după 20 de ani nu renunţă PSD la putere?” să le pot spune ”Păi pruncii mei – ştiţi – Băsescu ne-a vândut flota”.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 2564
Data de înscriere : 03/02/2013

https://scrisoridingerulia.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum