SCRISORI DIN GERULIA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

MULT ȘI BINE

In jos

MULT ȘI BINE Empty MULT ȘI BINE

Mesaj  Admin Joi Feb 19, 2015 10:13 am

http://www.curentul.info/bref-tia-serbanescu/9431-mult-si-bine
E clar că președintele Iohannis n-a ratat nicio ocazie de a tăcea. Preferă limbajul corpului așa că s-a dus în vizită la ÎCCJ (exact când aceasta „duduia” mai tare ca economia) și a constatat că „Înalta Curte lucrează mult și bine”. O formulă pe care n-ai cum s-o mai uiți. Înainte se zicea: decât mult și fără rost mai bine puțin și prost – iar formula chiar a funcționat. Era ziua în care cumnatul premierului primea de la ÎCCJ o arestare de 30 de zile. Întrebat dacă, așa cum i-a cerut dlui Băsescu demisia din cauza arestării fratelui, dânsul își dă demisia din cauza cumnatului, premierul a refuzat categoric: „să fim serioși! E altceva, eu nu numesc magistrați” - uitând că el i-a propus și dl. Băsescu i-a numit. Profitând de-o întrebare, Ponta a zis că el nu joacă „scenete de doi bani” ca alții (dl. Băsescu) care declarau că aleg justiția nu familia ci crede că justiția trebuie să-și facă datoria - după care s-a lansat într-o melodie cu vibrații de Fuego: „mama mea care are 72 de ani de viață decentă a fost porcăită și făcută în toate felurile, la tv, i-am cerut iertare mamei mele pentru că a fost jignită doar pentru că e mama mea”. Lacrimi. Să ierți măicuța mea. Numai că nimeni n-a porcăit-o pe mama premierului. A fost doar pomenită ca fondatoare a unei firme a familiei. Atât. Nu e voie să i se pronunțe numele? Ponta a vrut să se victimizeze cu tot dinadinsul pentru ca scandalul cumnatului să-i aducă lacrimi pentru mama. Cel care a jignit-o însă pe mama sa, atribuindu-i insulte de care nu avusese parte și implicând-o într-o poveste în care nu figura decât la bibliografie, a fost premierul. Pentru asta chiar ar trebui să-i ceară iertare. Ponta să fii, noroc să ai. La Senat majoritatea PSD a câștigat detașat (87 la 73) bătălia pentru postul de judecător la CCR (în locul lui Greblă) deși „noul PNL” spera să obțină locul. Va trebui să mai aștepte. Mult și bine. Deocamdată, Ponta are Parlamentul de care depinde numirea șefilor SRI și SIE unde premierul a zis că preferă „oameni neimplicați politic” recunoscând că „n-are o relație foarte bună cu Coldea” (ca și dna Udrea! ce coincidență!) dar „e prieten cu Maior” (tot ca Udrea; altă coincidență!). Ponta a refuzat să confirme („nu comentez!”) implicarea serviciilor secrete în campanie. Prea târziu. A uitat că a anunțat-o înainte de alegeri. Așa-s tinerii. Se bizuie pe uitarea celorlalți. Și pe programele altora. Premierul a mai dat o lovitură PNL suflându-i țintele din programul de guvernare pregătit de dl. Predoiu anunțând că din 2016 și din 2019 încep să scadă mult și bine taxele: TVA, cota unică, CASS și accizele astfel încât România ar deveni un adevărat paradis fiscal. Intrarea numai pe bază de legitimații.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 2562
Data de înscriere : 03/02/2013

https://scrisoridingerulia.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum