SCRISORI DIN GERULIA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

REDISTRIBUIRI

In jos

REDISTRIBUIRI Empty REDISTRIBUIRI

Mesaj  ion_pribeagu Lun Sept 01, 2014 12:35 am

Premierul Ponta a plecat în China. De-abia venise de la Paris (de la reuniunea socialiștilor europeni) și din Turcia (de la încoronarea lui Erdogan). Ce mai zboară ființa asta! Deus ex ma-China. Măcar din avion nu dă OUG. Înainte de plecare premierul ne-a informat că a discutat cu dl. Junker, șeful viitoarei CE, despre nominalizarea comisarului european din partea României și că, aflând că portofoliul agriculturii pentru dl. Cioloș „e improbabil”, a făcut a doua nominalizare, o femeie, care așteaptă să vadă ce va primi. Potrivit surselor, femeia comisar e Corina Crețu (PSD). Acuzat că a încălcat legea care prevede audierea candidaților în Parlament, Ponta s-a enervat: „întâi aștept nominalizarea de la Junker și apoi facem audierea, altfel ce facem? Punem carul înaintea boilor?” Preferabil era să pună legea înaintea boilor. În traducere, declarația premierului spune altceva: Ponta a ratat portofoliul agriculturii pentru dl. Cioloș (din incompetenta sau cu intentie) intarziind procedurile si acum România intră la redistribuire cu a doua opțiune. Pentru Ponta important nu era portofoliul ci atribuirea acestuia unui membru PSD. Odios gest! Mai are și tupeul să-l prezinte ca act de mare diplomație: „important e ca România să aibă un portofoliu important”. Păi avea cel mai important portofoliu – agricultura – pe care Ponta l-a cedat pentru bigudiurile dnei Crețu: luați agricultura și dați-ne ceva drăguț pentru femeia asta, că-i damă bună, mersi, pa. Când nu zboară, premierul se împiedică în propriile gafe. Prezent la Beiu la inaugurarea unui dig început în 2005, Ponta le-a dăruit sătenilor celebra barcă unde (împreună cu Fă, Doina și Dragnea) era împins prin apă până la genunchi: „știți cum să-mi spuneți de-acum încolo? Fă, Ponta. Și eu o să fac”. Încântați, sătenii s-au fotografiat cu Fă Ponta, s-au pupat iar cei mai îndrăzneți i-au pus mâna pe sâni. Primind 7 mil de lei din fondul de rezervă și OUG cu migrația primarilor timp de 45 de zile, aleșii locali s-au simțit liberi ca pasărea în cotețul PSD. Gâscan, primarul din Independența (Constanța) care din '89 încoace a trecut prin toate partidele, a apreciat gestul: „partidul care mi-a dat bani să-mi fac treaba, cu ăla am semnat, care-i problema?” Nema problema. Gâștele au salvat Capitoliul, gâscanii își salvează cuibul. Toată pasărea pe limba ei piere. Iohannis, glas cu durere, a mărturisit că are „antecedente în sistemul educațional” dar că „acum sunt un politruc care vrea să candideze la președinție”. Politruc? Credeam că-i neamț. Hai că și-a zis-o! Așadar, pe baza propriilor declarații, avem (deocamdată) în finala prezidențială un politruc și Fă, Ponta. Dar niciun președinte. Așteptăm imprevizibilul.

ion_pribeagu

Mesaje : 38
Data de înscriere : 15/02/2013

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum