SCRISORI DIN GERULIA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Statul de drept chinez, model pentru cuplul sinistru Ponta-Dragnea

In jos

Statul de drept chinez, model pentru cuplul sinistru Ponta-Dragnea Empty Statul de drept chinez, model pentru cuplul sinistru Ponta-Dragnea

Mesaj  Admin Lun Sept 01, 2014 12:01 pm

Statul de drept chinez, model pentru cuplul sinistru Ponta-Dragnea Ponta-China
Cat a fost gluma, a fost gluma. Poti intelege tulburarile de pubertate politica ale unui prim-ministru care declara, in urma cu vreo 12 ani: “Nu am deloc sentimente de mare iubire fata de SUA.  Prefer China“. In definitiv, omul poate sa “prefere”, pe persoana fizica, vorba lui Vanghelie, si Burkina Fasso. Insa cand esti prim-ministru, aspirat la functia de presedinte al unei tari membra NATO, preferinte acestea nu mai sunt benigne, ci prevestesc modelul politic care va fi urmat de Ponta, daca aceasta ajunge Presedinte. El e simplu: decuplarea treptata a Romaniei de institutiile europene (care instituie conditionalitati politice pentru acordarea de bani) si cuplarea ei de China, care nu cere nimic precum MCV, insa cere doar lucruri “minore” ca garantii guvernamentale, concesiuni strategice, facilitati fiscale care deroga de la legislatia europeana, samd.

Ponta ChinaChiar daca liderii PSD (Ponta si Dragnea) stiu acest lucru, sunt pregatiti sa plateasca pretul, la fel de mare precum pretul platit de dictatorii din Africa ce incredinteaza Chinei, ca “investitor strategic”, resurse naturale (zacaminte miniere ori terenuri) sau industriale (porturi sau cai ferate).

In acest scop, ei au si un plan juridic pentru ocolirea barierelor impuse de legislatia europeana: “Putem să înţelegem că nu vă este uşor cu legislaţia europeană, nici nouă nu ne-a fost uşor, dar cred că cu răbdare, prin tenacitate, cu perseverenţă şi voinţă vom reuşi să punem în practică proiecte importante”, a spus Dragnea la întâlnirea cu oameni de afaceri din China” (sursa).

Rabdare, tenacitate, perseverenta si vointa, adica exact acele ingrediente necesare implementarii masurilor prin care China va deveni un partener politic si financiar, in detrimentul aliatilor nord-atlantici.

L-ati auzit vreodata pe Dragnea sau pe Ponta vorbind de rabdare, tenacitate, perseverenta si vointa cand vine vorba de implementat standardele MCV sau de respectat deciziile CCR? Aiurea! Acolo avem tupeu, perversitate, sabotaj si jemanfișism.

Ponta si Dragnea isi doresc de fapt un lucru: China sa devina pentru Romania finantator extern asa cum Rusia este principalul finantator pentru Ungaria.

Cum nu se poate indrepta direct si public spre Rusia, Ponta isi cauta o alternativa fara conditionalitati politice.

Dupa ce am aflat ca si cei din Opozitie au ca model politic Partidul Comunist Chinez, avem incet-incet dovezile ca R.P. Chineza devine oficial pentru USL 2.0 un licurici geo-politic, in dispretul opiniei publice si a aspiratiilor europene ale romanilor, asa cum scrie Theophyle acum un an:

ponta-china“Faptul ca a existat si in continuare exista o majoritate a romanilor care sustine drumul Euro-atlantic si faptul ca mai mult de 3 milioane de romani lucreaza in Occident si trimit acasa bani mult mai multi decat toate angajamentele noului “mare licurici” nu deranjeaza acesta cloaca de profitori neo-comunisti, la care s-au alaturat si “corifeii dreptei” Antonescu si Blaga, dar deranjeaza enorm de mult pe cei care doresc sa traiasca intr-un stat de drept si nu intr-un stat al bunului-plac, condus de o oligarhie rosie perpetua, bazata pe aceasi formula iliesciana, cine nu este cu noi este impotriva noastra.  Nu uitati nici un moment ca nimic nu este ireversibil, nu uitati ca deja ne aflam intr-o situatie apropiata de mijlocul anilor ’90 si nu uitati nici macar o singura clipa ca şmecherile comuniste ale lui Ponta & Co.  sunt cunoscute si citite corect in Uniunea Europeana si Statele Unite. Poate ca mai devreme sau mai tarziu aceste şmecherii vor duce la o confruntare in care 100% vor avea de pierdut si nu numai ce 70% care au votat pentru aceasta farsa. Se afla Romania in fata altei axe, cu alti “licurici”, este posibila o miscare de revers istoric? Eu zic ca este! Mai mult decat atat, eu cred ca ne aflam la inceputul ei! “.

Nu sunt departe zilele in care Ponta isi va da jos masca atlantista care il strange si va declara ca trebuie gasita o “alternativa la modelul social european”, asa cum Iliescu isi declara admiratia fata de modelul social suedez, in anii ’90!

Pana atunci, Ponta invita China sa investeasca in agricultura romaneasca. China, nu SUA sau vreun stat european cu traditie si interese comune in agricultura.

Poate da Victor “Chen” Ponta un OUG prin care firmele chineze sa primeasca facilitati la cumpararea de terenuri, asa cum NU au romanii care trebuie sa treaca prin furci caudine ca sa cumpere o palma de pamant in tara lor!

Sa inteleg ca urmatoarea masura este cenzura internetului si, Doamne fereste, factura trimisa de ANAF acasa pentru glontul cu care vor fi executati “basistii” recalcitranti? Daca tot s-a inceput azi cu votul obligatoriu(despre care am scris deja un editorial in luna iunie), urmatoarea miscare e gandirea cu voie de la Partidul-stat si de la Marele Jurist?

Tocmai ce terminam articolul si a aparut si informatia: Guvernul preda Chinei sistemul energetic romanesc!
http://politeia.org.ro/editoriale/statul-de-drept-chinez-model-pentru-cuplul-ponta-dragnea/30998/
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 2564
Data de înscriere : 03/02/2013

https://scrisoridingerulia.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum