SCRISORI DIN GERULIA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Victor, Viorel

In jos

 Victor, Viorel Empty Victor, Viorel

Mesaj  Admin Mar Oct 21, 2014 10:00 am

Niciodată toamna nu fu mai bogată-n capete celebre trimise-n judecată. Candidatul Victor Viorel Ponta a pierdut deja la DNA câteva trofee și procente importante. Dar cele mai mari probleme Victor le are cu Viorel: Hrebenciuc. Considerat eminența cenușie a PSD, marele păpușar, intangibilul samsar, uns (de dinainte de revoluție) cu toate alifiile, Hrebe scăpa ca prin minune din toate încurcăturile. Acum însă ireparabilul s-a produs. Pare că i-a luat Dumnezeu mințile – altfel nu se explică de ce, chiar în ziua când DNA îi trimitea la Cameră dosarul cu retrocedările ilegale de păduri (unde Viorel își rezervase 12.000 ha), Hrebe s-a întâlnit cu Dan Șova, pajul lui Ponta, pentru a-i cere câteva operații legislative menite să-l scape de belea în schimbul cărora îl ajuta să devină președintele PSD. Hrebe voia legea amnistiei și grațierii (Șova: „amnistie și grațiere obligatoriu!”) altfel „automat suntem beliți!”. Discuția antebelică a continuat cu ungerea lui Șova (pe spate) ca președinte PSD: „ai o forță imensă, Dane, ascultă ce-ți spun, mă focusez pe tine, să nu fie Liviu” - la care Șova marșează voios: „toată lumea merge cu mine, nu îl vor pe Liviu”. Lipsiți de scrupule, lipsiți de minte, lipsiți de prudență, cei doi ignoră pericolul DNA deși Hrebe știa că „e pe mandat” (de interceptare) de la generalul Dtru Iliescu (altă poamă a lui Ilici) căruia-i ceruse să se intereseze la DNA, la SRI, unde-o ști și să afle cum stă cu dosarele. Ce-or fi crezut? Că nu mai e timp pentru ei? Că vine acuși Ponta și-i scapă? În schimbul informațiilor, Hrebe îi promitea gen. Iliescu să-i găsească un serviciu bun fetei sale. C-așa-i în viață: dai ca să ți se dea. Sunt singurele investiții pe care le fac liderii politici. Iar la corupție PSD e campion național absolut – deși nici celelalte partide nu lipsesc de pe podium – avându-l antrenor și selecționer pe marele Viorel. Cu figura sa de Șevarnadze în mizerie și codoașă de provincie, Hrebe a patronat toate orgiile politice majore. Ponta a primit lovitura clătinându-se zdravăn, cu ideile împrăștiate pe jos: „nu ne spune DNA pe cine punem șef la partid; ar fi culmea! Suntem o țară democratică, eu sunt guvernul și nu vreau să fac legi în locul parlamentelui”. Eu sunt guvernul? Statul sunt eu? Numai că el guvernul, el comandante, n-a prea înțeles ce-a auzit: nu DNA punea șef la PSD ci Hrebe și Șova. Socrul guvernului, Ilie Sârbu și-a ținut mai bine firea: „de ce să am emoții pentru ce face Hrebenciuc?” Grad superior. Din Paris, gen. Iliescu a negat acuzațiile anunțând că vine-n țară cu sufletul deschis. Alt acuzat (în dosarul Microsoft), Dorin Cocoș, e așteptat din Dubai. În fond, nu pierde nimic venind din Dubai: duba-i pregătită.
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 2564
Data de înscriere : 03/02/2013

https://scrisoridingerulia.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum