SCRISORI DIN GERULIA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

The Wall (ZIDUL)

In jos

The Wall (ZIDUL) Empty The Wall (ZIDUL)

Mesaj  MIHAI BELTECHI Vin Noi 21, 2014 9:28 pm

http://www.johnfeffer.com/the-wall/
Am fost la biblioteca de la Universitatea Northwestern, punerea ultimele retușuri la galere de prima mea carte, care a abordat tema politicii externe sovietice. Nu a fost o cutie FedEx la bibliotecă, iar termenul limită mea a fost ultima data pick-up. Într-un nebun, am terminat treburile fapt-de verificare rămase, a făcut o ultimă dovadă, și a trimis manuscrisul în caseta chiar înainte de vehiculul tras în sus pentru a prelua pachetele. Am fost făcut, și am fost înveselit.
M-am întors la apartamentul din Chicago, unde am fost stau temporar. Acesta a fost seara târziu, și am fost așteaptă cu nerăbdare să având o băutură festive. Am intrat în apartamentul de sunetul televizorului. M-am uitat la imaginile și nu au putut chiar face sens al ei. Au fost oameni pe partea de sus a unui perete. Nu, așteptați: erau oameni pe partea de sus a zidului .
Acesta a fost de 9 noiembrie 1989. Zidul Berlinului a fost în scădere. A fost un eveniment extraordinar. Am fost unul dintre puținii oameni din Statele Unite, acesta bucurie a fost amestecat cu spaimă. Manuscrisul că aș doar izolate cu migală ar avea nevoie de acum câteva revizuiri serioase.
Pentru majoritatea americanilor, căderea Zidului Berlinului rămâne imaginea iconică a schimbărilor care au avut loc în Europa Centrală și de Est în urmă cu 25 de ani. Uită-te la modul în care mass-media din SUA a fost să acopere aniversarea de 1989. Alegerile poloneze care au avut loc pe 4 iunie 1989, tăierea ghimpată sârmă "cortinei de fier" între Ungaria și Austria, care a avut loc cu câteva săptămâni mai târziu, și Luni demonstrații care a început în Leipzig în septembrie au toate acoperire insuficiente primite.
Dar aniversarea de deces Zidului a ajuns tratament complet. Nu a fost, la urma urmei, ceva cinematografic despre căderea Zidului: mulțimile de oameni exuberant, politicienii șocat, dezmembrarea fizică a lucrul în sine. O alegere sau o demonstrație de stradă pur și simplu nu au avut mare matura narativ sau genera numărul mare de operatori foto. La o expoziție de curent la Institutul Goethe din Washington, DC, puteți vedea toti artistii americani care au fost trase la Zidul a lungul anilor, de la Keith Haring la Chuck D.
Evenimentele din 09 noiembrie 1989 a avut un impact similar asupra mea. Toată viața mea a avut loc în umbra Zidului, care a divizat Est și Vest, capitalismul și comunismul, "liber" și "închiși." Mi-am primit primul meu bucatica din blocul sovietic, când am fost un adolescent în La sfârșitul anilor 1970, a studiat limba rusă la Moscova în 1985, și a trăit în Polonia încă-comunistă în prima jumătate a anului 1989. A fost greu să se adapteze la sfărâmarea acestei ordini mondiale. Cu toate acestea nociv Războiul Rece a fost, a fost, cel puțin previzibil. Dar ceea ce a început la data de 10 noiembrie a fost ceva cu totul diferit, și într-un fel a trebuit să revizuiască manuscrisul meu pentru a reflecta această nouă lume îndrăzneață (eventual titlul, Dincolo de destindere , capturat o parte din aroma).
Am presupus că căderea Zidului a avut un impact similar asupra tuturor în Europa Centrală și de Est. Dar când m-am întors în regiune în 2012-13 să realizeze interviuri cu aproape 300 de lideri de opinie , am descoperit că, cu câteva excepții importante, Zidul nu a ocupa un astfel de loc important în imaginația regional. Mulți oameni pur și simplu nu-și putea aminti ceea ce făceau în ziua în care sa întâmplat sau ce s-au gândit la momentul respectiv.
Excepțiile au fost, desigur, germanii înșiși. Aproape fiecare germană am intervievat avut o poveste interesantă de spus despre acea zi din luna noiembrie.
Fostul activist est-german Marina Grasse, de exemplu, a fost organizarea unui forum în Berlinul de Est cu privire la reforma educațională pe 9 noiembrie "Ne-am gândit, poate, 10 de oameni ar veni, poate 20," ea a amintit . "Dar au fost două sau trei mii de oameni. Pentru mulți dintre ei, aceasta a fost prima dată când au vorbit în public. Și noi toți s-au doar ascultând. Și nu a fost ușor să asculte. Am început în jurul valorii de 19, iar apoi a fost 08:30, și ceva se întâmplă. Oamenii au fost difuzate în jurul valorii de, vin și pleacă. I-am cerut colegul meu pentru a merge și de a cere, "Ce se întâmplă?" Și sa întors, și a zis: "Zidul a căzut." Nu cred că am înțeles ce a spus că i-am răspuns, "Nu contează, vom continua." După alte 30 de minute, sala era goală. "
Mulți oameni din Orientul scăzut ceea ce făceau pentru a grăbi la frontieră și du-te peste. Un alt fost activist din Germania de Est, Vera Lengsfeld, trecut cu niște prieteni și s-au trezit într-o stație de autobuz pe de altă parte. "Autobuzul obișnuit a fost tras în, și șofer de autobuz a fost foarte surprins", ea mi-a spus. "El a întrebat," Ei bine, în cazul în care sunt băieți provin de la? " De obicei era o foarte liniștită, chiar stație de autobuz la frontieră. I-am spus că provin din Berlinul de Est. Și el a fost atât de surprins de faptul că el a renunțat rută ca de obicei și ne-a dat un tur prin Berlinul de Vest. "
West germani au fost de luare de asemenea, drumul lor spre granita. Politician Eva Quistorp s-au grabit de la Bonn la Berlin pentru a experimenta schimbarea. "Din acel moment, atunci când am ajuns la Checkpoint Charlie, am uitat de timp și a produselor alimentare și totul", ea mi-a spus . "Nu știu dacă am mâncat ceva în acele ore sau băut apa. A fost incredibil. A fost mai bine decât Woodstock! "
Alte germani au fost aproape paralizat de șoc. "Am fost în picioare acolo și oamenii au început trecerea de partea cealaltă," Reinhard Weisshuhn, un activist est-german pentru drepturile omului, legate . "A fost deschisă sau a fost pe cale de a fi deschise. Dar nu am putut trece. Am păstrat în picioare acolo de ceva timp si apoi m-am dus acasă. Nu am mers spre vest. N-am putut so fac. L-am urmat prin cablu TV, dar nu am putut reacționa. "
Pentru activist est-german Thomas Klein, căderea Zidului făcut sarcina de a transforma Germania de Est (oficial cunoscut sub numele Republicii Democrate Germane, sau RDG), mult mai greu. "Nu am fost interesat în a fi capabil de a merge în Germania de Vest", a mi-a spus . "Am fost preocupați de construirea unei noi RDG, și am fost dominată de organizații care nu au susținut ideea de reunificare. Ne-am dorit un alt, independent Germania de Est. "
Jurnalist Roland Jahn a fost dat afară din Germania de Est și a trebuit să împingă mulțimea care se deplasează spre vest, în scopul de a revizita Berlinul de Est. "Întotdeauna am simțit că mișcarea de a părăsi Germania de Est a fost cea mai mare mișcare pentru drepturile omului din Est", a mi-a spus . "Și mulți dintre grupurile civice care existau la acel moment s-au distanțat de această mișcare și a pus accentul principal pe reforma Germania de Est din interior."
Unele disidenți în alte țări din regiune, de asemenea, amintesc clar ceea ce au facut la 9 noiembrie, 1989. ceh Jan Urban opoziționist, recent eliberat din închisoare, sa dus la orașul balnear Boemia de Marianske Lazne unde vest și turiștii est-germani au fost nevoiți să stea pe etaj separat la hotel.
"Am fost de mers pe jos în acea zi pe colonade," Urban amintit . "Pana atunci, est-germani și vest germani umblat mereu în grupuri separate. Dar de data aceasta toată lumea țipa, râs, plâns, de băut de la șampanie. Noi nu am înțeles nimic. Așa că ne-am întors la hotelul nostru. Au fost mai mulți oameni plângând. Dar de data aceasta nimeni nu a fost de acord cu alegerea de etaje. Toată lumea s-au îngrămădit în Germania de Vest camera cu TV. Nu am putut crede ochilor mei: oameni în picioare pe Wall-frumos Berlin ".
Dar în afară de germani și o stropire de dizidenți în alte țări din regiune, căderea Zidului Berlinului a fost doar unul dintr-o serie de evenimente care au avut loc cam în același timp. "Din acea perioadă de schimbări, alte momente au fost mai memorabil și să rămână în mintea mea mai bine decât căderea Zidului Berlinului," activist de mediu din Ungaria Veronika Mora mi-a spus într-un comentariu caracteristică.
Pe care același week-end din luna noiembrie, de exemplu, comuniștii bulgari îndepărtat servire lung șeful de partid Todor Jivkov din poziția sa. Cehii și slovacii, o simpla săptămână după căderea Zidului, a lansat propria Revoluției de catifea. Guvernul ungar a lăsa deja trece de 600 de est-germani pe jos în Austria august precedent și a trimis un alt stabilit de autobuz de-a lungul aceeași cale în luna septembrie. Maghiarii sunt mult mai probabil să-și amintească reînhumarea iunie 1989 de Imre Nagy, liderul executat al revoluției 1956, decât căderea Zidului Berlinului.
Polonezii, ca ungurii, au fost în fruntea schimbării, atent negociază cu guvernul comunist pentru o revoluție care a procedat centimetru cu centimetru. Le-ar avea primele alegeri semi-libere în regiune, în iunie 1989. Ei ar format primul guvern necomunist în luna septembrie. Ei au fost primii care fac o încălcare politic în Cortina de Fier. Dar, brusc, după 9 noiembrie, în centrul atenției sa mutat de la ei și în țările care au fost confruntă cu schimbări bruște, neașteptate. Stalpi, în general, se simt al naibii de atenția slab.
Dar atenție nu este întotdeauna un lucru bun. Ne amintim ce sa întâmplat în România din decembrie 1989, din cauza violenței sale. Primele semne de revoltă a avut loc la Timișoara la mijlocul lunii decembrie, în calitate de rezidenți au protestat eliminarea forțată a pastorului etnic maghiar Laszlo Tokes de la biserica sa. Protestele-și răspunsul violent de către guvernul-răspândit în București. Peste o mie de oameni au murit în timpul revoluției române, inclusiv Nicolae și Elena Ceaușescu, împușcat de un pluton de execuție în ziua de Crăciun, 1989. Mulți dintre intervievați mei care nu-mi amintesc unde au fost când a căzut Zidul Berlinului s-au grăbit să adauge că ei amintit în mod clar executarea lui Ceaușescu.
Experiența românească a servit ca un memento că nu toate transformările sunt miraculoase. Până în decembrie 1989, activiștii din regiune au fost extrem de norocos. Radicalii din Partidul Comunist ceh și armata ar fi putut luptat împotriva revoluționarilor de catifea-am "ar fi putut fi închise cu 20, poate 50, persoanele cu AK-47", Jan Urban reflectat-și mult sânge ar fi putut fi vărsat. Partidul Comunist Polonez a cedat la pierderea lor uimitoare electoral din iunie 1989.
Și Stasi, că instituția formidabil de supraveghere și represiune, nu a pus nici o luptă, la toate. "Am vorbit cu o mulțime de oameni Stasi, și au spus că li sa spus în timpul perioadei de răsturnare," Rămâneți în cazărmi tale, nu face nimic. Deschis Zidul lui, vom ajunge la o înțelegere, și totul va fi bine "," jurnalistul David Crawford mi-a spus . "Dacă acești oameni ar fi fost spus," Stai în barăci tale, vom avea reunificare, iar când sa terminat ai de gând pentru a obține 800 DM pe lună ca o pensie, și ai de gând să fie șomeri, și ai de gând să fie un paria pentru societate, și nu vei fi capabil de a lucra în serviciul public, "nu ar fi putut fi o mulțime de rezistență publice."
Cu violența revoluției române, prima fază fericit de transformare a fost de peste. Încă să vină a fost dizolvarea sângeroasă a Iugoslaviei, precum și mai multe conflicte care au avut loc cu Destrămarea Uniunii Sovietice. Dislocarea drastică care a însoțit tranziția economică de la plan la piață a aruncat milioane de oameni din locurile lor de muncă și a trimis milioane de oameni mai mult în străinătate pentru a căuta locuri de muncă. Corupția răspândit cât mai repede ca o boală infecțioasă. Diferența dintre Europa de Est și polonezi, unguri și bulgari așteptat să fie remediate în termen de o generație la cea mai rămâne cu încăpățânare la nivel pe care-vest: PIB-ul pe cap de locuitor în Ungaria este de aproximativ 23.000 dolari, în timp ce în țara vecină, Austria, este aproape dublu.
Nu ar fi noi libertăți, aderarea la Uniunea Europeană, și o clasă de mijloc în creștere. Dar așteptările ridicate în acele zile revoluționare din 1989 au fost atât de mare încât dezamăgirea a fost inevitabil. Totuși, nimeni nu ar fi putut imagina atunci că sondajele de opinie publică din regiune ar fi, mai mult de două decenii mai târziu, arată că o majoritate de oameni din România , în Ungaria , în Serbia -Vrei spune că viața sub comunism a fost mai bine.
Chiar și în Germania bogat, reunificarea a fost nimic, dar buna. "Est și Germania de Vest au fost ca un cuplu ce a fost s-au grabit în căsătorie, cu foarte puțină înțelegere a ceea ce s-ar dori să trăiască împreună, îmbinare finanțe, vin la decizii comune, și să facă toate micile modificările care sunt necesare, atunci când doi oameni cu foarte diferite medii sunt brusc aruncat împreună ", scriu în Rezolvarea Conflictelor și reunificarea Germaniei . În ciuda miliardelor de Deutschemark turnat în fosta RDG, standardul de viață în partea de est a Germaniei este mai mică decât în vest, iar rata șomajului rămâne cu încăpățânare mai mare.
În parte, asta pentru ca toate aceste plăți inter-germane s-au în mare măsură în buzunarele occidentalilor. "Transferurile nu sa încheiat tot în Germania de Est, au trecut mai degrabă prin ea ca un bumerang," economistul german Rudiger Frank mi-a spus . "Gândește-te la asta: ceea ce a fost banii folosiți pentru? Acesta a fost folosit pentru proiecte de infrastructură, pentru construirea unei administrații eficiente, pentru rețeaua de securitate socială, pentru investiții. Acum, care au beneficiat de tot această investiție? A fost companiile vest-german care a extins spre est. Astfel că a fost o subvenție pentru industrie Germaniei de Vest. Proiecte de infrastructură, autostrăzi, drumuri, rețele de telecomunicații, care a făcut asta? Companii din Germania de Vest, pentru că toate din Germania de Est firmele de constructii au fost fie în stare de faliment sau cumpărate de către concurenți din Germania de Vest. "
Totuși, acum 25 de ani, germanii au avut o oportunitate de care puțini sunt prezentate în istorie: a dărâma zidurile de opresiune lor cu propriile mâini. Nu a fost violent sau agresiv. A fost o sărbătoare populară. Într-o lume de război, ciumă, și sărăcia, noi ar trebui să sărbătorim aceste câteva victorii prețioase, astfel cum vom încerca, în atât de multe moduri de a dărâma zidurile care încă ne despart.
Bateti lume, Foreign Policy In Focus , 12 noiembrie 2014
MIHAI BELTECHI
MIHAI BELTECHI

Mesaje : 136
Data de înscriere : 22/08/2014

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum