SCRISORI DIN GERULIA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

GLUME..............

In jos

GLUME.............. Empty GLUME..............

Mesaj  Admin Joi Mar 19, 2015 11:35 am

Încă o noutate: fostul președinte Băsescu a fost audiat la Parchetul General unde este urmărit penal pentru „șantaj” - la reclamația dnei Firea în urma declarației (neinspirate) de anul trecut în care-i recomanda „să fie atentă” căci s-ar putea să nu-și mai găsească soțul acasă din pricina celor ce se petrec pe moșia lui Pandele din Voluntari. Unde, în treacăt fie spus, n-a verificat nimeni retrocedările. Sincer, nu se înțelege unde e șantajul în declarația dlui Băsescu. Doar cineva care s-a urcat în copac poate să vadă aici un șantaj. Sau cineva care a tras în revoluționari și apoi și-a luat certificat de revoluționar. Ajuns cineva, procurorul general Tiberiu Nițu a declarat însă că „reputația mea e solidă iar declarațiile contextuale nu o pot afecta” așa încât nu comentează „subiecte create artificial”. Gentleman. Dl. Nițu și-a amintit că dl. Băsescu a sunat la cabinetul său (anul trecut) dar nu i-a răspuns. Întrebat, dl. Băsescu a declarat misterios: „sper că veți vedea în zilele următoare de ce l-am sunat” - și a afișat (pe FB) contractele de împrumut dintre Crescent și firma dnei Firea de la Intact în valoare de 1,8 mil dolari și 400.000 de euro. Când ai un creditor precum Crescent (firmă de grad înalt), ai toate motivele să te temi de un șantaj. Sume mari, griji mari. Contractele au apărut de mult în presă și sunt publice (se află la Registrul Comerțului) așa încât nu era nevoie să le „descopere” dna Udrea pe care dl. Băsescu a evocat-o din nou ca „singurul meu partener politic”. Proastă alegere. Mai bine se lipsea – și nu mai ajungea să-și apere mandatele în fiecare zi. Slăbiciunile vârstei. Dl. Băsescu a avut aprecieri și la adresa dnei Firea „ca mămică în luna a opta” căreia i-ar boteza copilul dacă tot se prevalează de nobila sarcină din viața ei. Ne cam îndoim însă că Firea apreciază oferta. Dacă nu e atent la ce vorbește și-l trădează din nou Firea, dl. Băsescu s-ar putea trezi cu încă un proces de șantaj: am fost șantajată cu sfânta taină a botezului. Dispărut tainic timp de zece zile din peisaj, Putin a glumit la reapariție: „viața ar fi tristă fără bârfe”. Și fără boarfe. În cazul lui Putin, viața ar fi tristă fără moartea adversarilor. Și președintele Iohannis, întrebat despre laudele lui Vanghelie (în interceptări) că „ține legătura” cu el, a zâmbit pieziș: „e gluma serii”. Una dintre ele. Alta îi aparține chiar generalului Oprea: „nu cred în dușmănii politice”. Corect. Dușmanul de azi, aliatul de mâine. Aliatul de azi, denunțătorul de mâine. Apoi intervine DNA și le cere arestarea. Ultimul invitat în arest este Darius Vâlcov, ministrul demisionar al Finanțelor care tocmai lucra la Codul Fiscal. Normal. Cine naiba să-l facă dacă nu un șpăgar?
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 2564
Data de înscriere : 03/02/2013

https://scrisoridingerulia.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum