SCRISORI DIN GERULIA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cazul Robert Turcescu: Jurnalist sau ofiţer acoperit!?

In jos

 Cazul Robert Turcescu: Jurnalist sau ofiţer acoperit!? Empty Cazul Robert Turcescu: Jurnalist sau ofiţer acoperit!?

Mesaj  Admin Dum Sept 21, 2014 11:32 pm

http://www.napocanews.ro/2014/09/cazul-robert-turcescu-jurnalist-sau-ofiter-acoperit.html?utm_source=feedburner&utm_medium=email&utm_campaign=Feed%3A+napocanews%2FhIWc+%28NapocaNews%29
&
https://sites.google.com/site/halucinationnoapteamintii/radu-banciu-despre-ofiterul-acoperit-robert-turcescu-dardaia-cand-a-plecat-de-aici-nu-l-am-vazut-asa-speriat-niciodata-e-clar-ca-a-fost-santajat-in-ultimul-hal/radu-banciu-turcescu-a-fost-santajat-in-ultimul-hal-sa-recunoasca-faptul-ca-e-un-fariseu-video/cazul-robert-turcescu-jurnalist-sau-ofiter-acoperit
Cazul deconspirării cunoscutului jurnalist Robert Turcescu, ca şi ofiţer acoperit al serviciului de informaţii al Armatei Române ridică mari semne de întrebare privind moralitatea liderilor de opinie şi a analiştilor politici din presa românească. Sigur că îl bănuiam pe Robert Turcescu de colaborări cu un serviciu secret, că prea era promovat ca deontologul şef şi lupul moralist al naţiei române, de câţiva ani, la cele mai titrate emisiuni TV din ţară. Confirmarea jocului dublu a venit doar ieri, când Turcescu, şantajat sau nu, îşi pune cenuşă în cap şi recunoaşte public că este ofiţer acoperit cu grad de locotenent-colonel al Armatei Române, care a fost plătit pentru serviciile prestate. Turcescu şi-a publicat statele de plată pe blog şi a recunoscut: „Eram un fariseu, un nimeni”. Robert Turcescu a trădat meseria şi vocaţia de ziarist. Ceea ce spunea în emisiuni erau doar directivele unui serviciu secret. Promovarea unor personalităţi politice sau religioase, ca Dan Puric, fost colaborator al Securităţii comuniste, la fiecare Crăciun sau Paşti, de câţiva ani, erau directive ale serviciilor secrete româneşti?

Acum îmi vine întrebarea firească: oare câţi ofiţeri acoperiţi sunt în presa românească? Mi-am adus aminte de dezbaterea de la alegerile prezidenţiale, între Băsescu şi Geoană, moderată de Robert Turcescu, care i-a servit cui trebuie, la ordin, mingea la fileu, ca şi ofiţer acoperit. Oare câţi moderatori din presa noastră în momente electorale cheie au fost ofiţeri acoperiţi şi au făcut jocurile unui candidat? Ştiu că în primul tur la prezidenţiale, la dezbaterea de la Cluj-Napoca, moderarea a făcut-o Mihnea Măruţă. Cred că el nu a fost ofiţer acoperit, ca Robert Turcescu! Cazul Robert Turcescu modifică opţiunea opinei publice faţă de jurnaliştii arhicunoscuţi şi arhipromovaţi din media noastră. Oare câţi dintre ei sunt ofiţeri acoperiţi? Trecem printr-un dezastru moral al mediei de top din România. În cine să mai aibă încredere românii. Chiar ieri au apărut poze cu Ion Cristoiu ieşind de la o întrunire de partid cu toţi liderii dreptei, care s-a desfăşurat la un hotel de lux din Capitală. Oare Ion Cristoiu ce căuta acolo. El e jurnalist, nu comesean cu politicienii. După cazul Robert Turcescu cu alţi ochi priveşti liderii de opinie şi foştii directori ai publicaţiilor din epocile Ceauşescu, Iliescu, Constantinescu, Voiculescu, Băsescu şi Ponta, pe un om care i-a slujit pe toţi aceşti lideri, cum e Ion Cristoiu. Despre jurnalişti ca el, încă nu am aflat dacă au fost ofiţeri acoperiţi. Poate nici nu sunt…doar ţucălari ai intereselor politice de grup. Pentru reabilitarea presei române cred că a venit momentul ca jurnaliştii care sunt ofiţeri acoperiţi, dacă nu se pot deconspira ca Robert Turcescu, măcar să dea un pas înapoi. Şi avem atât de multe servicii secrete, de la SRI, SIE, STS la DGIPI. Clubul Român de Presă a hotărât acum câţiva ani că este o incompatibilite între meseria de jurnalist şi cea de ofiţer acoperit în România. Azi e un moment prielnic, altfel niciun român nu va mai da doi bani pe presa şi liderii de opinie din media noastră.

Ionuţ Ţene
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 2564
Data de înscriere : 03/02/2013

https://scrisoridingerulia.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum