SCRISORI DIN GERULIA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Il Sasone Iohannis , un Mesia in spilhousen rămas fără kerosen

In jos

Il Sasone Iohannis , un Mesia in spilhousen rămas fără kerosen Empty Il Sasone Iohannis , un Mesia in spilhousen rămas fără kerosen

Mesaj  michaiel_gabriel Mar Dec 16, 2014 6:25 am

MOTO:
România este patria noastrã şi a tuturor românilor.
    E România celor de demult şi-a celor de mai apoi
    E patria celor dispãruţi şi a celor ce va sã vie.
Barbu Ştefãnescu Delavrancea
 
Il Sasone Iohannis , un Mesia in spilhousen rămas fără kerosen 10849948_905542796125683_1140596366196141361_n
Anul acesta am votat cu o imensă scârbă dar am votat în ambele tururi de scrutin animat de speranta că Ponta și PSD vor putea fi opriți din marșul lor trimfător spre Cotroceni. În primul tur de scrutin am votat Elena Udrea deși era evident că nu are nici o șansă și asta strict pentru faptul că din calcul sau loialitate a rămas alături de Băsescu și nu s-a dezis de acesta cum au făcut-o târșăloșii și curvele din PDL pe care Băsescu i-a ridicat din glod și bălegar pentru a-i cocoța în cele mai înalte (și extrem de profitabile) demnități ale statului român iar în turul al doilea l- am votat și am lămurit și pe mulți alții să îl voteze pe Iohannis.   Am votat Iohannis deși în opinia mea acesta are mulți „scheleți” ascunși în debara : implicarea acestuia în problema adopțiilor internaționale de copii , retrocedările la limita legii în favoarea Forumului German și a bisericii luterane din Sibiu , modul de achiziționare a celor șase case din proprietatea familiei Iohannis, apartenența la masonerie.   În forum meu intim sunt convins că personajul Iohannis este în fapt o creație a unor servicii secrete ( nu numai românești ,cred) care ni se livrează ambalată în ambalajul „sasul lucrului bine făcut”.   Se bate în mod deșănțat monedă pe rolul lui Iohannis în noua înfățișare a Sbiului ca și capitală europeană dar se omite faptul că guvernul Tăriceanu a pompat din greu fonduri pentru Sibiu, unele sifonate de apropiații primarului lucrului bine făcut cu concursul și acceptul tacit al acestuia ( de văzut închirierea la un preț astronomic a unui cort , etc).  Iohannis este un individ fără scrupule și fără caracter , fapt dovedit de maniera în care l-a executat pe Căcărău –Antonescu, binefăcătorul său căruia i-a furat partidul și sprijinul PNL pentru candidatura la prezidențiale.    Am impresia că încă din precampania electorală se lucrează intens la construirii unui veritabil cult al personalității sasului providențial care va scoate țara din marasmul în care au adus-o politicienii ( inclusiv cei din PDL ȘI PNL , sicofanții ce vor să ajungă iar la ciolanul național cățărați pe Pantzerul Iohannis.).   Azi , la ceas de tristă aniversare președintele ales-bules se va adresa națiunii de la Timișoara , din Piața Operei .   Președintele ales-bules se va adresa azi unei națiuni amnezice , unei națiuni care a uitat nepermis de repede că Iohannis :·        A acceptat să fie premierul coaliției Grivko;
·        A mai fost în Piața Operei în 2009 umăr la umăr cu Antonescu – Căcărău și prostănacul Geoană , prilej cu care cei trei au fugit pe ușa din spate ca șobolanii, pentru a scăpa de furia mulțimii ;
·        A avut implicare activă în lovitura de stat din 2012 ;
·        s-a purtat mizerabil cu binefăcătorul său Antonescu – Căcărău ;
·        Are probleme legate de incompatibilitate ;
    Românii care au în gena națională multă , multă naivitate și eterna căutare a unui tătuc providențial au investit, investesc multe speranțe în sasul providențial al lucrului bine făcut , totul sub deviza lui să ne dea :·        locuri de muncă ,cozonaci cu mac, cu rahat și nucă;
·        pensii și salarii mărite ;
·        scoli și spitale , carne, unt, zaharicale ;
·        trai pe vătrai , făină de mălai și purcoi de parai ;
·        case luxoase și amante sexoase ;
·        să se respecte legi numai de către naivii blegi ;
   Vorba cântecului ; „ Naivi au fost , naivi sunt încă și-or fi cât neamul românesc ...” , dragii mei români naivi așteaptă de la „providențialul” Iohannis reforme structurale și o „ Românie a lucrului bine făcut” .Dragii moșului ,reveniți din stratosferă cu pisioarele pe pămînt .Un Iohannis sub al cărui steag defilează aldeBlaga (cu moacă de Fefeleaga ) , Atanasiu , Chiuariu , Videanu , Berceanu , Hașotti , Varujan Vosganian ,Anca Boagiu ( o scrofiță care caută „ burghiu” ) ,Dan Mihalache (boul costumat în vache care rumegă și cache ) înghițitorul de broscoi Olteanu , curul cu chelie și musteți de morsă (cel transferat din țara renilor în țarcul boilor)- Mihăiță Calimente , țapi și capre cucuiete , orci cu bot de porci , etțetera, etțetera , ce pula mea , nu este un Mesia al lucrului bine făcut , cel mult priviți-l ca pe un Mesia in spilhousen care își face fericiți părinții și bunicii atunci când umple pamperșii cu caca –pișu.    Soluția reală pentru problemele noastre e să ieșim în stradă și să dăm de toți pereții cu ticăloșii din toate găștile – partide care ne batjocuresc prezentul și amanetează viitorul copiilor și nepoților noștri. Cangrena nu se tratează cu aspirină sau piramidon , e necesar bisturiul , e necesară înlăturarea membrului bolnav.Uitați-vă la bulgari , la ucraineni, la manifestanții din suburbiile Parisului  , la cei din Irlanda sau de aiurea.Ticăloșii care ne conduc nu sunt receptivi la argumente de bun simț , ei acționează decent și relativ corect doar sub imperiul fricii .Amintiți-vă ce spunea Avram Iancu : „Nu cu argumente filozofice şi umanitare vei putea convinge pe acei tirani, ci cu lancea lui Horia ..” .Și-am încălecat pe-o șa și vi-am spus povestea așa....
michaiel_gabriel
michaiel_gabriel

Mesaje : 53
Data de înscriere : 07/06/2013

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum