SCRISORI DIN GERULIA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

V. NULAND - IMPACT intr-o tara de cacat

In jos

V. NULAND  - IMPACT intr-o tara de cacat Empty V. NULAND - IMPACT intr-o tara de cacat

Mesaj  MIHAI BELTECHI Mier Ian 14, 2015 11:19 am

Subsecretarul de stat al SUA, dna Victoria Nuland, a sosit la București unde s-a întâlnit cu președintele Iohannis, premierul Ponta, ministrul de Externe, șefii Camerelor, lideri politici, în fine, cu factorii de răspundere. Dna Nuland e o veche cunoștință – și chiar ne cunoaște bine: nu de puține ori ne-a criticat atacurile la justiție și la statul de drept. Acum probabil că tema principală a fost antiterorismul și securitatea regională. Dna Nuland a sosit exact în ziua (marți, 13) când președintele și partidele parlamentare au semnat pactul pentru finanțarea armatei care începe însă din 2017. Adică peste doi ani. Cine știe însă câți dintre semnatari vor mai fi lideri politici atunci. Primul pe lista reducerilor de sezon e chiar dl. Ponta care încearcă să supraviețuiască imitându-l pe dl. Iohannis. De cum a ajuns la guvern, a și anunțat că vrea pact național pentru autostrăzi, tot pe zece ani, mai ales că „acum avem un masterplan”. Masterchef e dl. Ioan Rus care a scos imediat harta cu alte desene (e modul lor de a face caricaturi) pe care ar fi trebuit să scrie: eu sunt autostradă. Înțelegem, că de-aia n-a construit PSD mai nimic: n-avea pact. În plus, sunt foarte stresați. I.M. Pașcu se teme chiar de „scindarea PSD” căci exclușii Geoană și Vanghelie pretind că 20 (sau 50) de parlamentari îi urmează într-o „nouă construcție de stânga”. Asta în caz că Vanghelie știe care-i stânga iar Geoană știe ce-i construcția. Pregătindu-și apărarea, Ponta a amânat Congresul PSD din martie iar Oprișan a dezmințit atât pericolul colectiv („scindarea PSD e o poveste”) cît și pe cel personal de la DNA: „nu se strânge niciun laț, Marian Oprișan n-a comis nicio infracțiune”. Eterna poveste - toți corupții noștri sunt putrezi de bogați și putrezi de cinstiți – cu final fericit semnat de Oprișan: „atmosfera din PSD e bună, îndreptată spre o guvernare bună care să aducă populației o viață bună”. Bună! Bună pentru România, dna Udrea, neinvitată la Cotroceni, a declarat că PMP e singurul partid de opoziție și a devansat Congresul (în 8 februarie) unde „cel mai probabil nu voi mai candida la președinție”. Bună idee. Mai bine plasată, dna Gorghiu a anunțat că „în câteva luni îl schimbăm pe Ponta” care a replicat: „bun, plecăm, și cine vine? Cei pe care i-am văzut în 2009, în 2010 și în 2011 la guvernare, și pe care i-a gonit lumea?” Ce mică-i lumea! Și Ponta era ministru în guvernul Boc în 2009 și uite că e tot pe sus. Dar are o alternativă: „eu sunt alternativa la Ponta” a zis dl. Geoană precizând: „ambiția mea e un pact între noul PSD și noul PNL”. Și cine mai rămâne în opoziție? Doar electoratul? Dl. Geoană dacă vrea și el un pact (fiindcă asta e moda), n-are decât să-și cumpere.

by TS
MIHAI BELTECHI
MIHAI BELTECHI

Mesaje : 136
Data de înscriere : 22/08/2014

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum