SCRISORI DIN GERULIA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Elena Udrea a detonat mandatul lui Traian Basescu

In jos

Elena Udrea a detonat mandatul lui Traian Basescu Empty Elena Udrea a detonat mandatul lui Traian Basescu

Mesaj  Admin Sam Ian 31, 2015 1:24 pm

Anticipam dupa inceperea urmarii penale impotriva dnei Udrea ca replica domniei sale va fi feroce.

Asa ca interviul incendiar acordat de domnia sa pentru pentru Hotnews nu este in sine o surpriza.

Pe de-o parte, cred eu, Elena Udrea se victimizeaza masiv pentru ca probabil banuieste ce o asteapta. Am aflat din surse judiciare ca impotriva domniei sale exista mai multe denunturi, insotite de probe certe. Si atunci, dupa parerea mea, vrea sa aseze ceea ce urmeaza sub semnul unei campanii penale regizate. Ataca crunt institutiile anticoruptie care urmeaza sa o termine pe ea. Intr-un fel striga si ea ca Bercea, dar nu din duba. Nu inca.

Pe de alta parte, cred ca Elena Udrea face parada de informatiile pe care le detine, se plaseaza clar in pozitia de sursa alternativa de informatii pentru fostul presedinte (aspect de gravitate extrema la care voi reveni). Asa ca aviz amatorilor care ar depune marturie impotriva ei pentru ca are munitie de contraatac.

Personal nu cred in veridicitatea obiectului denuntului facut impotriva generalului SRI Florian Coldea care, spune dna Udrea, ar fi cerut jumatate de milion de euro de la Dorin Cocos pentru finantarea televiziunii lui Sebastian Ghita.

Nu de alta, ci pentru ca nu imi permit sa-i jignesc inteligenta dlui Coldea crezand ca s-ar fi dat astfel pe mana lui Dorin Cocos desi, dupa cum pretinde dna Udrea, o tintea sistematic. Vorbim totusi despre seful operativului SRI. In plus, nici Elena Udrea nu a putut aduce nicio proba in favoarea sustinerii sale in afara de presupusele declaratii ale lui Dorin si Alin Cocos.

Dar remarc ca interviul Elenei Udrea este centrat pe Florian Coldea. Nu pe SRI, dupa cum a formulat explicit. Dl Maior la randul sau este chirurgical evitat desi era, nu-i asa, seful direct al lui Florian Coldea. Imi amintesc chiar ca dna Udrea si-a exprimat public apasat regretul pentru demisia lui George Maior.

Dna Udrea sustine ca dl Coldea o uraste. Poate, nu stiu. Dar mi se pare ca ura cea mare este a dnei Udrea la adresa actualului sef al SRI. Tasneste din fiecare fraza.

Ce pretinde dna Udrea despre dl Coldea? Ca este practic cel mai informat om din aceasta tara, detinatorul tuturor secretelor adunate de agentii SRI. Deci nu era dl Maior, ci dl Coldea. Dna Udrea lasa sa se inteleaga ca informatiile ar fi folosite si abuziv. Vorbeste despre puterea pe care si-o doreste generalul Coldea, "putere egala cu a sefului statului. Astazi, dl Coldea a ajuns directorul SRI." Deci o sugestie implicita ca dl Coldea ar fi urmarit sa ajunga sef SRI. Straniu.

Una peste alta, demonizare cu acte in regula.

De ce o uraste "demonul"? Dna Udrea sustine ca ura generalului Coldea ar fi fost declansata de faptul ca domnia sa ar fi fost: "permanent o sursa alternativa de informatii la presedinte. Presedintele Romaniei este nu cel mai informat om. De regula, este cel mai dezinformat om, pentru ca el primeste informatii pe niste cai simple. (...) Evident ca atunci cand cineva, care este relativ bine conectat la presa, la toata zona de presa, la zona politica, la tot mediul de afaceri, o astfel de persoana are acces la presedinte si poate sa ii spuna niste lucruri, evident ca devine o persoana neplacuta sefilor de servicii".

Ceea ce ne spune noua dna Udrea este, in opinia mea, de o gravitate extrema din mai multe puncte de vedere. Pe de-o parte, sursa alternativa inseamna informatii alternative. Adica Elena Udrea ii dadea presedintelui informatii diferite de cele furnizate pe cale oficiala de SRI? De unde avea informatii alternative la nivelul profesionist al SRI? Avea reteaua, eventual tehnica necesara? Aveam pe langa serviciile legale si unul paralel privat, al dnei Udrea? Asta ar fi penal de-a dreptul si pentru asta SRI nu numai ca avea motive sa o urasca, dar avea motive sa o si "lege".

Apoi, ne sugereaza dna Udrea ca SRI este incompetent, de nu avea informatiile ei, sau il dezinforma voluntar pe presedinte, daca el avea nevoie de informatii alternative? Dna Udrea spune explicit ca, fara informatiile ei, presedintele era "cel mai dezinformat om, pentru ca primeste informatii pe cai simple".

Si pe cine credea presedintele? Serviciul autorizat si profesionist, cu raspundere penala certa, sau pe dna Udrea, o persoana particulara cu tot felul de conexiuni dubioase de tip Niro, Stelu si altii?

Daca generalul Coldea a ajuns sa o urasca inteleg ca presedintele privilegia informatiile dnei Udrea? Dar informatia poate insemna si manipulare. Deci Romania a fost condusa pe informatiile/manipularile dnei Udrea? De exemplu, de la ea stia Traian Basescu ca serviciile secrete franceze ar fi fost implicate in filarea dnei Udrea la Paris? Sub influenta ei a tarat serviciile secrete in campanie acuzandu-le tocmai, dar tocmai de prea mare putere pe care o pot folosi abuziv?

Intelegem ca presedintele Romaniei isi baza deciziile pe informatiile alternative la informatiile oficiale ale SRI furnizate de confidenta lui Ghita si prietena "de cand lumea" a lui Victor Ponta, pe care il vizita la ceas de seara pentru a aranja sefii de parchete. In ce calitate, cu ce putere?

Lasam la o parte faptul ca dna Udrea care era sursa de informatii alternative a presedintelui nu stia ce facea propriul sot, ce bani are, de unde are. Dar daca prietenia cu Ponta si Ghita era atat de apropiata nu e absolut clar blatul Ponta - Udrea, la care Traian Basescu fie a consimtit sau in care a fost atras de "sursa alternativa"?

Si daca tot vorbim de informatii, i-a zis dna Udrea lui Traian Basescu si de banii dati de fostul ei de sot sau de Culita Tarata lui Florian Coldea? A stiut Traian Basescu si a tainuit o potentiala infractiune? Sau minte acum Elena Udrea si nu e nicio infractiune? E prima data cand minte? Pe cate minciuni ale Elenei Udrea s-au bazat deciziile lui Traian Basescu?

Ceea ce ne spune noua Elena Udrea despre mandatul lui Traian Basescu este halucianat, demolator. Fie fabuleaza total si atunci cum a putut presedintele sa sustina o asemenea persoana? Fie spune adevarul si asta ar insemna ca Traian Basescu si-a dus mandatul practic sub papucul unei femei, tovarasa cu Ponta, Ghita, Niro, Stelu, Bica si alti penali etc., femeie care a avut o putere inimaginabila, fiind inclusiv SRI-ul alternativ al presedintelui si omul care numea procurorii sefi.

Oricare dintre variante reprezinta o realitate cumplita care practic dinamiteaza mandatele lui Traian Basescu. Si cred ca fostul presedinte are datoria sa iasa si sa clarifice situatia. Sa ne spuna macar in care dintre cele doua realitati de cosmar am trait 10 ani.

Si mai e ceva, cel putin la fel de grav. Oare numai disperarea o indeamna pe dna Udrea sa atace violent conducerea SRI? Cui foloseste un SRI destabilizat si decredibilizat in actualul context regional? Eu inteleg ca dna Udrea il controla pe Traian Basescu. Dar pe ea, cine o controleaza, totusi, eventual de prin Est?
http://m.ziare.com/udrea/elena-udrea-a-detonat-mandatul-lui-traian-basescu-1345771-font2
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 2564
Data de înscriere : 03/02/2013

https://scrisoridingerulia.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum