SCRISORI DIN GERULIA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

BĂSESCU CONTRA BĂSESCU

In jos

BĂSESCU CONTRA BĂSESCU Empty BĂSESCU CONTRA BĂSESCU

Mesaj  VIO_ANA Lun Apr 13, 2015 9:50 pm

Și plouă și ninge. Și ninge și plouă. Cum să nu pleci în țările calde? Președintele Iohannis a plecat în vacanță în Madeira după o sută de zile la Cotroceni unde a scris prima carte din mandat: „Primul pas”. Dacă o sută de zile egal un pas înseamnă că până la sfârșitul mandatului vom avea 18 pași și 18 cărți. Nu-i rău. Rămas acasă, pe dl. Ponta îl doare-n spate: „stați așa, mă doare spatele de la vreme, sunt operat la spate, vă rog să fiți blânzi cu mine” le-a cerut el ziariștilor. E rău să n-ai spate în politică – mai ales când DNA e cu ochii pe guvern și plouă cu anunțuri reci: un membru al guvernului e implicat într-un dosar de mită. Cin' să fie, cin' să fie? Operat și el cândva la spate, dl. Băsescu a resimțit din plin loviturile justiției drept care a apărut la tv unde a reușit o remarcabilă distanțare de propriile mandate. Băsescu contra Băsescu. Susținătorul justiției independente și al luptei anticorupție pretinde acum că „justiția are o groază de probleme” pe care poate că nici nu le descoperea dacă nu era arestată Udrea. Acum Udrea face diferența: „am găsit o justiție călărită de politicieni și am lăsat o justiție călare pe politicieni”. Tot echitație este. Echitabil: „în mandatul meu au fost condamnați 9 miniștri și toți au fost judecați în libertate”. Este adevărat dar nu-i suficient pentru a justifica întoarcerea armelor asupra instituțiilor pe care le lăuda (DNA, SRI) și „sila” față de persoanele pe care le-a promovat el însuși (Kovesi, Coldea). Una e să spui că justiția trebuie să fie atentă la propria supraîncălzire – căci dependența de propria putere, de propria corupție și de propria incompetență e la fel de periculoasă ca dependența politică – și alta e s-o acuzi de zdrobire, derapaj și guantanamizare (formulă nefericită, improprie și tendențioasă) și de „sistem răvășit”. În opinia sa, șefii DNA și SRI pe care i-a lăsat în funcție dorind să-și câștige un nou mandat s-au dat peste cap și au devenit fiare. Dar curățenie fără răvășit în casă, nu se poate. Orice gospodină poate confirma. „Sistemul trebuie să știe că are probleme și trebuie să și le regleze” a zis dl. Băsescu. Corect. Numai că sistemele se reglează întotdeauna în interesul lor. „Niciodată parcă nu s-a acționat cu atâta sălbăticie” s-a plâns dl. Băsescu. Welcome în junglă. Și totuși, niciodată parcă doamna nu fu mai frumoasă: Justiția e miss România acum. Iar prețul e vechi: fiat justitia, pereat mundus. Trecerea de la România furată la România curată e dură. Cât efort pentru o literă! Și la cifre e la fel: din anunțatul partid al dnei Macovei, M10, a și plecat șeful filialei Buc. Au rămas M9. La noi ca la război: plecat-am nouă din Vaslui și-am ajuns ai nimănui.
VIO_ANA
VIO_ANA

Mesaje : 135
Data de înscriere : 01/06/2013

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum