SCRISORI DIN GERULIA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Când OHA , Ficusul de la Cotroceni râdea bovin...

In jos

Când OHA , Ficusul de la Cotroceni râdea bovin... Empty Când OHA , Ficusul de la Cotroceni râdea bovin...

Mesaj  VIO_ANA Joi Apr 16, 2015 10:05 pm

Când OHA , Ficusul de la Cotroceni râdea bovin... Tuxpi.com.1429251778
Ponta2/Ficusul de la Cotroceni, VEDETĂ LITERARĂ pe MINTEA ALTCUIVA
Noi, aici la Comisarul.ro, nu ne-am făcut titirez ca alții când Iohannis râdea bovin către marmotele transpirate care au stat ore în șir la coadă pentru o proaspătă și virgină semnătură prezidențială la Târgul de Carte. Ne-am mirat că unul care citește de pe hârtie când spune la finalul discursului complicata frază ,,Vă mulțumesc!'', stă noaptea și buchisește fraze savante. Sub privirile soaței devotate... Și iată că am avut dreptate. De fapt, ficusul de la Cotroceni era la fel de politician, în sensul dâmbovițean și pontician, ca oricare fârtat din țara asta. Cartea a fost, de fapt, o făcătură. Iar ghiolbănimea bucureșteană a cumpărat-o așa cum cumpără seturi de chiloți de la mall în zilele când se anunță reduceri de 50%...
Cartea președintelui Klaus Iohannis, ”Pas cu Pas” a fost montată de către colectivul redacțional al revistei Observatorul Cultural, ea fiind la bază un colaj de interviuri acordate de către fostul primar al Sibiului. Informația a fost prezentată de poetul Radu Vancu, în cadrul unei emisiuni Turnul Sfatului TV. ”Am răsfoit-o (n.r. cartea «Pas cu Pas»”) și am constatat, mi-a fost și confirmată această constatare a mea de către doamna Carmen Mușat, directoarea Observatorului Cultural, că nu sunt lucruri noi, e de fapt un montaj din interviuri mai vechi, nu e o carte scrisă dintr-un jet. E montată în redacția Observatorului Cultural de către doamna Carmen Mușat, alături de alți admiratori ai domnului Klaus Iohannis”, a declarat Radu Vancu. El spune că deși nu are o valoare literară foarte mare, ea are un rol bine definit. ”Nu e miza ei să aibă o valoare literară. Miza ei e să aibă un vehicul pentru niște idei politice care au prins. Deci și-a făcut treaba. Primul pas, nu am nicio idee. M-ar mira să fie tot un montaj de interviuri, pentru că nu cred că a dat atâtea interviuri, încât să poată să scoată o altă carte”, a mai spus Radu Vancu.

Radu Vancu este poet, eseist și traducător, conferențiar la Universitatea „Lucian Blaga” și redactor la revistele „Transilvania” și „Poesis internațional”. Este editor coordonator al revistei „Timpul”. A publicat șase volume de poezie și patru de critică literară. A tradus din John Berryman („Cântece vis”, Casa de editură Max Blecher, 2012) și din Ezra Pound („Opera poetică I”, în pregătire la editura Humanitas). Împreună cu Claudiu Komartin, editează anual antologiile „Cele mai frumoase poeme ale anului” (Tracus Arte, 2011, 2012, 2013). Ultima carte publicată este „Poezie și individuație” (Tracus Arte, 2014). (sursa: lapunkt.ro) Sursa turnulsfatului.ro.
Cît a cîștigat Klaus Iohannis după o carte pe care n-a scris-o el?
Indiscutabil, Klaus Iohannis încearcă  în prezent situația tuturor președinților postdecembriști la debut de mandat:
Oricît de rezistentă ar fi stofa  din turul pantalonilor săi, limbile flămînde ale  Intelectualilor, rămase acolo, la Cotroceni,  de pe vremea celuilalt posesor de Înalt Fund, Traian Băsescu, au ajuns deja la buci și riscă să-i jupoaie pielea. Numai așa se explică tratarea cu sictir de către deontologi și deontoloage a unei știri despre cartea lui Klaus Iohannis, Pas cu pas:
„Cartea președintelui Klaus Iohannis, ”Pas cu Pas” a fost montată de către colectivul redacțional al revistei Observatorul Cultural, ea fiind la bază un colaj de interviuri acordate de către fostul primar al Sibiului. Informația a fost prezentată de poetul Radu Vancu, în cadrul unei emisiuni Turnul Sfatului TV. ”Am răsfoit-o (n.r. cartea «Pas cu Pas»”) și am constatat, mi-a fost și confirmată această constatare a mea de către doamna Carmen Mușat, directoarea Observatorului Cultural, că nu sunt lucruri noi, e de fapt un montaj din interviuri mai vechi, nu e o carte scrisă dintr-un jet. E montată în redacția Observatorului Cultural de către doamna Carmen Mușat, alături de alți admiratori ai domnului Klaus Iohannis”, a declarat Radu Vancu.”
Tras de urechi la telefon și amenințat și cu niște picioare în fund, Radu Vancu a revenit cu o precizare ce s-a vrut punere la punct obraznică a presei, dar care n-a reușit decît să confirme, întărindu-l, adevărul despre șmecheria dîmbovițeană a celui ce se vrea neamț.
Pas cu pas a fost prezentată de  Klaus Iohannis drept o carte de memorii scrisă de el, sub puterea amintirilor încă vii, prin statul la masa de brad eminesciană nopți întregi.
Ce mai încolo și încoace!
Klaus Iohannis a vrut să credem că pe mealeagurile românești a răsărit, înaintea unui președinte mai mult sau mai puțin competent, un memorialist de referință, un fel de François-René de Chateaubriand român care, român fiind, a scris Memorii de dincoace de mormînt și nu de dincolo de mormînt, ca franțuzul. Ca să aflăm, la cîteva luni de la publicitarea cărții Pas cu pas drept o carte scrisă de mînuța lui Klaus Iohannis, că e de fapt un colaj făcut de alții din interviurile date de fostul primar al Sibiului.
Desigur, memoriile multor politicieni din lumea asta nu sunt scrise de ei, ci de alții, ei doar iscălindu-le. Cu toate acestea, după apariția cărții, politicianul dezvăluie în interviuri explicative c-a dictat cartea cuiva sau că altcineva i-a stilizat-o. De ce? Pentru ca opinia publică să știe că nu-i vorba despre Memorii în sensul  literar al cuvîntului, ci de o întreprindere politică. Klaus Iohannis n-a suflat un cuvînt despre cine și cum a scris cartea.
Dar nu numai atît.
Publicitată drept ceea ce nu e – ca un butoi de varză murată prezentat cu huiet drept butoi de miere – cartea s-a vîndut într-un tiraj fabulos: 130.000 de exemplare.
Un asemenea tiraj înseamnă un profit uriaș.
Cît din acest profit a fost încasat de Klaus Iohannis?
Dacă banii au intrat numai în buzunarul lui Klaus Iohannis, asistăm la un folos necuvenit, deoarece cartea nu e rodul talentului și trudei sale creatoare.
Ne poate spune Klaus Iohannis dacă și cît a cîștigat după o carte pe care n-a scris-o el?
VIO_ANA
VIO_ANA

Mesaje : 135
Data de înscriere : 01/06/2013

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum