SCRISORI DIN GERULIA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

“Dezvaluirea” lui Basescu a creat conditiile unui cutremur major politic, insititutional si electoral in Romania

In jos

“Dezvaluirea” lui Basescu a creat conditiile unui cutremur major politic, insititutional si electoral in Romania Empty “Dezvaluirea” lui Basescu a creat conditiile unui cutremur major politic, insititutional si electoral in Romania

Mesaj  Admin Mier Oct 15, 2014 9:36 am

Concluzia mea, de outsider, la ultimele 48 de ore de evolutii in tara este urmatoarea:
1. “Dezvaluirea” lui Basescu si ofensiva sa publica au creat conditii unice pentru un cutremur major politic, insititutional si electoral in Romania. E un fapt.
2. Nu conteaza de ce a facut-o: amor, prostie, razbunare, patriotism, nebunie. E irelevant. Chestia a fost aruncata in arena, e acolo si are implicatii potentiale majore. Pur si simplu e o pierdere de vreme speculatia cu motivatia.IMPLICATIA e tot ceea ce conteaza.
3. Ca sa aiba insa aceste implicatii majore pozitive, chestiunea trebuie insa sustinuta, rostogolita, dusa pana la capat, utilizata si amplificata in toate consecintele ei politice si institutionale cu tenacitate si determinare de catre toate fortele politice si figurile publice care vad in Ponta, PSD si reteaua de influenta si coruptie transpartinica un pericol social si national. Chestia nu va avea consecinte de la sine, mecanic, automat, fara efort.
4. Si exact aici e problema: Din cate vad, o buna parte a celor care ca figuri publice, formatori de opinie si politicieni ar trebui sa se coalizeze imediat si urgent in jurul temei si demersului, si-au pierdut si isi pierd vremea in cele mai importante momente ale crizei fie cu tangente irelevante, fie cu lucruri total subiective, aberante si fara legatura cu tema majora a momentului si poate a intregii perioade:
Se razboiesc cu personalitatea si amorurile presedintelui, isi critica adversarii politici, fac tot felul de filosofie si sociologie electorala, dau la peste dupa iepuri, dau sustinere mediatica celor care incearca diversiuni sau musmalizarea cazului, fac propaganda electorala candidatului preferat etc. etc. etc. Da. In ultimele 48 de ore, cand in mod normal, ar fi trebuit sa fie fascinati si obsedati de faptul ca se zguduie sub ochii lor pilonii cerului politic sub care stau de peste 20 de ani. Sau, ma rog, s-au creat conditii pentru zguduirea lor, daca ar pune toti umarul.
Ma uit si nu-mi vine sa cred ca prieteni si colegi de baricada pot fi atat de orbiti, confuzi, lipsiti de intuitia importantei momentului strategic si fara initiativa si sange in vana.
Impresia ce mi-o lasa e ca majoritatea (inclusiv prietenii si colegii nostri dragi pe care continuam sa-i admiram, iubim si respectam) au calculat deja ca e mai buna certitudinea corupta si confortabila cu Ponta si PSD si preferabil razboiul mic de guerilla, decat incertitudinea unei batalii majore si decisive institutionale, constitutionale si politice, cu consecinte greu de prevazut.
Asta e.
Ma pot insela in toate cele de mai sus si accept asta. De aceea, in ceea ce ma priveste pot spune de pe acum: In aceste conditii, mie personal imi vine greu sa ma mai automotivez ca sa mai particip la aceasta epopee nationala.
Dragos Paul Aligica
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 2564
Data de înscriere : 03/02/2013

https://scrisoridingerulia.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum