SCRISORI DIN GERULIA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Portavionul România va avea sau nu soarta Titanicului ?

In jos

Portavionul România va avea sau nu soarta Titanicului ? Empty Portavionul România va avea sau nu soarta Titanicului ?

Mesaj  Admin Lun Noi 03, 2014 12:33 pm

Portavionul România va avea sau nu soarta Titanicului ?
MOTO

„ Înaintaşii ne-au dat o ţară, dar nu am ştiut a o păstra .Ce nu au reuşit imperii au reuşit o mână de dobitoci şcoliţi la Moscova”
Portavionul România va avea sau nu soarta Titanicului ? Slide2
Românul ca și găina e obișnuit să fie atent doar la treburile și rânduielile din bătătura proprie . Dacă găina se urcă pe grămada de gunoi și cotcodăcește spre a vesti urbis et orbis că a ouat un ou, românul , acest buric primordial al omenirii , acest primes inter pares care consideră că românul care s-a născut poet are un destin unic în calitate de stăpîn al Grădinii Maicii Domnului și îm timp ce mănîncă ciorba de gheare de pui privește optimist spre viitor deoarece mari prezicători de ieri și de azi i-au spus că va avea un iluzoriu mâine de excepție. Românul , chiar rupt în cur fiind e un om mândru pentru că nu-I așa , noi toți de la Râm ne tragem (nu-I așa Kelemen Hunor ?) și omite cu intenție faptul cî inițial românul a furat găinile vecinului , a făcut hoțește o supă și friptură de găină , a băut țuică , a mâncat , a băut vin iar după ce s-a descheiat la camașă și nădragi a râgîît, a tras niște bășini care au răsunat ca tunetul iar apoi a scris versuri.

Lăsînd gluma la o parte, românii privesc lumea prin ochelari de tablă și judecă cu burdihanul (adu zahăr , pui , ulei dacă vrei votul să-și iei , nu –I așa ? ).Românimea a intrat în fibrilații , ieri a votat original , la umbra codului penal iar azi, după ce s-a trezit din beția erectorală , deoarece îl durea zdravăn capul , a băut moare de varză și apoi plin de năduf a dat cu cușma de pămînt și suduind crunt și –a întrebat muierea :

-Ce zici fă , în turul doi care dintre doi garoi e cel mai bun pentru noi ?

-Yo nu știu ce să zic, bărbate

Ponta sau Iohannis ?

-Yo nu știu

Iohannis sau Ponta ?

-Yo….

-Hotărăște –te o dată și răspunde fă , futu-ți Cristoșii mă-tii !!

Acest dialog imaginar reflect în opinia mea starea de fapt din rândurile ERECToratului românesc MAJORITAR care la fiecare ciclu electoral judecă cu burdihanul , ară cu capul și grapă cu curul iar apoi se plânge patru ani că nu are ce să pună pe masă.

Judecînd la rece însă , eu cred cu toată convingerea că Ponta a devenit istorie recentă, la fel ca mai ieri Kăkărău ( bată-l bată Dumnezeu pe el si tot neamul său ) după o vizită de taină edificatoare în SUA.

Chiar dacă profitînd de orbirea autoimpusă a ERECToratului românesc MAJORITAR , de dezbinarea inexistentei DREPTE și de fraudarea alegerilor Ponta nu ar reuși să își ducă mandatul la capăt.SUA nu va accepta la cârma portavionului România o piticanie care privește plin de speranță spre Rusia lui Putin și întoarce disprețuitor curul către Occident.Ponta déjà este receptat de către guvernul SUA ca o amenințare directă la adresa securității SUA și americanii nu glumesc cu problem de securitate.Integrarea României în sfera rusească ar însemna prăbușirea flancului estic al NATO.Americanii au baze militare în România, aeroportul Kogălniceanu are un rol vital în traficul aerian de aprovizionare a trupelor din Orientul Apropiat și din Afganistan iar la Deveselu se preconizeaza amplasarea unuor elemente ale scutului antirachetă. Să nu fim naivi, americanii intervin decisiv în astfel de situații de criză.Dacă Pponta iese președinte, americanii vor intervene,Să nu credem că în timpul nopții unități aeropurtate vor fi desantate in grădina Cotrocenilor . nici vorbă de așa ceva (nu este exclusă însă variant românească a loviturii de stat din Burkino Faso , îmi imaginez cum generalul PATRIHOT Ismeană-Oprea ar putea ieși intempensiv la tv vorbind de infamul dictachior ponta care …ace brice și carice…).

Americanii au metode de intervenție indirect mai subtile.Imaginați –vă sistarea bruscă a împrumuturilor externe către o Rromânie în care plata pensiilor și salariilor depinde covârșitor de finanțarea externă.În scurtă vreme ar urma tensiuni sociale deoarece românul când este atacat la mațul gros reacționează violent.În altă ordine de idei, un Ianucovici ales democratic de poporul ucrainean frate și preten a fost trântit cu curul de pământ în momentul în care s-a opus aderării Ucrainei la UE ,aderare care în opinia americană trebuia să reprezinte etapa pregătitoare a aderării acestei țării la NATO .Vine iarna, bine-mi pare…Imaginați-vă un EUROMAIDAN românesc ( cu sau fără celebrul stegar dac fluturînd tricolorul cu mana stângă și ștergîndu-mi mucii cu mâna dreaptă cu care s-a scărpinat înainte în cur …) ȘI AM ÎNCĂLECAT PE O ȘA ȘI VI-AM SPUS POVESTEA AȘA ….











Admin
Admin
Admin

Mesaje : 2564
Data de înscriere : 03/02/2013

https://scrisoridingerulia.forumgratuit.ro

Sus In jos

Portavionul România va avea sau nu soarta Titanicului ? Empty pe site

Mesaj  Admin Lun Noi 03, 2014 12:40 pm

Admin
Admin
Admin

Mesaje : 2564
Data de înscriere : 03/02/2013

https://scrisoridingerulia.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum