SCRISORI DIN GERULIA
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Mazăre uită șmecheria de frica arestului preventiv

In jos

Mazăre uită șmecheria de frica arestului preventiv  Empty Mazăre uită șmecheria de frica arestului preventiv

Mesaj  Admin Mar Sept 16, 2014 11:57 am


Solicitarea arestării lui Mazăre este o chestiune de zile. Noul Cod de Procedură Penală prevede la art.215 alineat(7) că „în cazul în care, pe durata măsurii controlului judiciar, inculpatul încalcă, cu rea-credinţă, obligaţiile care îi revin sau există suspiciunea rezonabilă că a săvârşit cu intenţie o nouă infracţiune pentru care s-a dispus punerea în mişcare a acţiunii penale împotriva sa, judecătorul de drepturi şi libertăţi, judecătorul de cameră preliminară sau instanţa de judecată, la cererea procurorului ori din oficiu, poate dispune înlocuirea acestei măsuri cu măsura arestului la domiciliu sau a arestării preventive, în condiţiile prevăzute de lege.” Primul pas a fost făcut de către DNA: plângerea penală
depusă împotriva lui Mazăre la Parchetul General. Având în vedere că și CSM a emis un comunicat prin care condamnă limbajul indecent al lui Mazăre la adresa procuroarei DNA care îl arestase cu cinci luni în urmă (ei, f...-te-n în c.. pe mă-ta), Mazăre e deja cu un picior în arest.
Întrebat marţi de jurnalişti dacă îi pare rău de cele afirmate atunci, Mazăre a lăsat-o moale: „Nu neapărat, nu aş putea să spun, pentru că în esenţă critica era aceeaşi. Sigur că am folosit acea înjurătură foarte populară, poate nu ar fi trebuit să o spun, pentru că văd că s-au inflamat foarte”.
De asemenea, Mazăre a fost întrebat dacă îşi menţine declaraţia că pleacă din ţară dacă Victor Ponta nu iese preşedinte şi nu se schimbă sistemul. „Eu nu am spus să plec din ţară, am spus să plec şi să renunţ la primărie, pentru că nu se poate lucra în modul ăsta. Sunt primar de 14 ani, sigur că îmi place să merg cu fruntea sus, să fac lucruri bune pentru oameni, dar fiecare îşi cântăreşte propria viaţă. Dacă este nevoie să stau patru zile pe săptămână cu avocaţii, nu ştiu dacă se merită. Aş putea să fac orice altceva şi să nu am aceste presiuni politice (...) Este o duşmănie, este clară, a unora din sistem împotriva noastră. Eu sunt vânat de lux şi acum cu atât mai mult. Probabil, cel mai bine ar fi fost să adopt politica struţului”.
S-ar putea ca Mazăre să plătească scump vorbele triviale aruncate. Vorba aia: șmecheria se plătește.
http://www.curentul.info/politic/5292-mazare-uita-smecheria-de-frica-arestului-preventiv
Admin
Admin
Admin

Mesaje : 2564
Data de înscriere : 03/02/2013

https://scrisoridingerulia.forumgratuit.ro

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum